Na Macrona se to sype ze všech stran. Prý je to konec „macronismu“

29. 8. 2018 17:49

Z francouzské vlády na vlastní žádost odchází ministr životního prostředí Nicolas Hulot, což může mít dle bruselského serveru Politico dalekosáhlé důsledky pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Na Macrona se to sype ze všech stran. Prý je to konec „macronismu“
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Překvapivá rezignace Hulota ukazuje, jak složité je utvářet široké politické koalice v Evropě, či dokonce ve Francii,“ všímá si Politico. Někdejší člen ekologicky orientovaných stran vstoupil do vlády v loňském roce, ale nyní odchází z důvodu rozdílných názorů na prosazování ekologického programu. „Ve Francii děláme pro ochranu životního prostředí hodně, ale stále to nestačí. Už nechci dál lhát a vytvářet iluzi, že moje přítomnost ve vládě může něco změnit k lepšímu,“ řekl Hulot.

Ztráta Hulota může přijít draho nejenom vládu, ale také osobně Macrona. „Prezidentovi se tak komplikuje jeho snaha vytvořit širokou koalici pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce. Jeho snaha o větší rozšíření pravomocí EU mu komplikuje spojenectví s pravicí. Jeho liberální ekonomické reformy jsou zase kritizovány zleva. Rezignace Hulota mu opět uškodí u ekologicky orientovaných socialistů, kterým imponovala snaha Macrona prosazovat zelenou politiku.“

„Už předtím to bylo velmi komplikované a nyní to bude ještě obtížnější. Vstup Hulota do vlády byl pro Macrona velkým úspěchem a přispělo to k nárůstu jeho popularity,“ cituje bruselský server politologa Bruna Cautrèse. Macronova En Marche si doposud zajistila podporu v šesti členských státech Evropské unie. Například v případě dalšího potenciálního spojence, italské Demokratické strany, bude vyjednávání vzhledem k jejímu akcentování životního prostředí obtížnější.

Macronova administrativa si však, aspoň navenek, problémy nepřipouští. „Odchod ministra pro životní prostředí neznamená, že by snad měl prezident upozadit téma životního prostředí. Vysoké ambice zůstávají,“ řekl prezidentův mluvčí. Ačkoli se rezignace klíčového ministra vlády hodnotí jako překvapení, Hulat sám předesílal, že nemusí být ve vládě navždy, již dříve. „Dám si rok na to, abych zjistil, jestli jsem ve své pozici nějak užitečný,“ prohlásil například loni v říjnu.

O tom, že je situace vážnější, než si prezidentova administrativa navenek připouší, svědčí komentář předsedy středo-pravicové strany Les Républicains Laurenta Wauquieze. „Naprosto rozumím tomu, že se Hulot cítil zrazen a podveden. Podobně to cítí i mnoho Francouzů,“ řekl Wauquiez. Ještě ostřejší byl potom komentář zakladatele hnutí Nepoddajná Francie Jeana-Luca Mélenchona. „Jsme svědky rozkladu macronismu.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

7:54 „Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…