Na Václaváku se demonstrovalo za svobodu. Mluvil Pospíšil, pouštěl se Jakeš na Červeném Hrádku

25.02.2018 15:46

Na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání na Václavském náměstí se sešly stovky lidí. Někteří z nich měli transparenty s protikomunistickými hesly nebo kritikou premiéra Andreje Babiše (ANO). Demonstraci v den výročí komunistického převratu v roce 1948 uspořádali zástupci občanských iniciativ, podnikatelských sdružení, některých parlamentních i neparlamentních politických stran a Konfederace politických vězňů.

Na Václaváku se demonstrovalo za svobodu. Mluvil Pospíšil, pouštěl se Jakeš na Červeném Hrádku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za svobodu a demokracii a svobodné podnikání, která se koná v den výročí takzvaného vítězného února
reklama

V úvodním projevu organizátoři odmítli návrat komunistů k moci a vládu jedné strany. Po komunistickém režimu podle nich zůstala pouze spálená země a statisíce obětí. Na demonstraci mají promluvit předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a historik Pavel Žáček.

„Je to demonstrace, kterou chceme především vzpomenout smutné výročí uchvácení moci komunisty. A po 70 letech to bohužel vypadá, že demokracie a svoboda se opět vytrácejí,“ řekl ČTK mluvčí organizátorů Radomil Bábek ze Strany soukromníků.

Akci na Václavském náměstí zahájil nástup lidí v uniformách někdejšího pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a Lidových milic. Organizátoři také pouštěli na velkoplošné obrazovce záběry z policejního zásahu proti demonstrantům v roce 1989 či úryvky z proslulého projevu generálního tajemníka ústředního výboru komunistické strany Miloše Jakeše na Červeném Hrádku.

Přihlížející účastníci měli v rukou transparenty s nápisy jako „Nejsme tupé stádo“ či „Svobodu hospodám, chceme výjimku, chceme v hospodách kouřit“. Další z účastníků přinesl fotografii premiéra v demisi Andreje Babiše s nápisem „Usvědčený podvodník a lhář“. Terčem kritiky jsou i současný prezident Miloš Zeman a systém elektronické evidence tržeb (EET).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…