Na Žofíně se bude hovořit o budoucnosti dopravní infrastruktury

23.04.2018 6:06

Dopravní infrastruktura České republiky a připravované legislativní změny budou tématem dnešního Žofínského fóra. Účastníci by se také měli věnovat podobě mýtného systému v zemi od roku 2020, píše ČTK.

Na Žofíně se bude hovořit o budoucnosti dopravní infrastruktury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Účast na konferenci přislíbili předseda vlády Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Vedle základního tématu, kterým bude podoba zákona o liniových stavbách a procesu jeho přijetí v legislativním procesu, bude dalším bodem diskuze stav dálnic a silnic a jejich další rozvoj. Hovořit se bude také o rozvoji železnice a zejména výstavbě vysokorychlostních tratích, kterou současná vláda jmenovala jako jednu ze svých priorit.

Zákon o liniových stavbách má umožnit rychlejší plánování a financování dopravní infrastruktury. Hlavní změnou novely by mělo být zavedení institutu tzv. předběžné držby. Ta by měla umožnit státu zahájit stavbu ještě dřív, než se mu podaří vykoupit nebo vyvlastnit všechny potřebné pozemky pod připravovanou dálnicí. Další změnou novely je změna územního řízení u předmětných staveb, které by měl nově vést jeden specializovaný úřad v kraji, což by mělo celý proces výrazně urychlit. Návrh zákona představil Ťok 30. ledna. Nyní ho bude řešit Poslanecká sněmovna ve svých výborech. O potřebnosti normy dlouhodobě hovoří i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který bude také účastníkem konference.

Podle koncepce Ministerstva dopravy by do roku 2050 měla dálniční síť mít celkem 2073 kilometrů. V současnosti zbývá postavit ještě přes 830 kilometrů. V posledních třech letech však bylo zprovozněno v průměru pouze 16 kilometrů ročně, což by k dosažení cíle pro rok 2050 nestačilo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…