Na akci muslimů proti terorismu bylo živo: "Čechy Čechům," křičeli odpůrci islámu. Do kostela vnikl narušitel. Muslimové utvořili lidský řetěz

10.08.2016 22:50

REPORTÁŽ Čeští muslimové se dnes sešli v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, aby společně a veřejně odsoudili zvěrstva terorismu a vyjádřili solidaritu jeho obětem. Nejprve se však účastnili katolické mše v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, kterou vedl farní vikář Augustin Beneš. Až na žhavou debatu mezi odpůrci islámu v čele s aktivistou Jiřím Černohorským a několika mladými lidmi s odznáčky HateFree se však celá akce odehrála v naprostém poklidu.

Na akci muslimů proti terorismu bylo živo: "Čechy Čechům," křičeli odpůrci islámu. Do kostela vnikl narušitel. Muslimové utvořili lidský řetěz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně
reklama

Ve středu v šest hodin večer začala v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně katolická mše, které se v rámci setkání na vyjádření solidarity s oběťmi terorismu zúčastnilo i několik desítek muslimů. Mezitím se však před podiem začali srocovat členové Mladých zelených a příznivci HateFree Culture na straně jedné a odpůrci islámu s odznáčky přeškrtnutých mešit spolu s aktivistou Jiřím Černohorským na straně druhé.

O první pozdvižení se postaral odpůrce islámu Jarda Adam, který se nedávno dostal do hledáčku médií proto, že nadával v tramvaji Matěji Stropnickému a dostal za to posléze pokutu ve výši 5000 korun. Ten po akci procházel se svým pitbullem a vulgárně pořvával na přítomné muslimy i organizátory, a fotografům vyhrožoval, aby již nepořizovali žádné jeho fotografie, načež byl policií, které vysvětloval, že přece jen venčí svého psa, na chvíli vykázán pryč.

Fotogalerie: - Muslimové v kostele

Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...
Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...
Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...
Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...
Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...
Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se ...

"Čechy Čechům." vs. "Všichni jsou tu doma."

Posléze se strhla hádka mezi oběma tábory, která na sebe přitáhla pozornost pestré škály přítomných médií, jejichž pracovníků bylo na místě v danou chvíli více než samotných účastníků akce. Odpůrci islámu vykřikovali „Čechy Čechům!“, či „My jsme tu doma!“, načež jim příznivci kontrovali slovy, že doma jsou tu i všichni ostatní, kteří tu žijí.

„Ne, opravdu, nemějte je rád, jednou budete mít rodinu a budete se o svoje děti bát, tak mi možná dáte za pravdu,“ říkala jedna z protiislámských aktivistek a další argumentovali, že v Koránu je přece to násilí napsané. Mladík z druhého tábora se jim snažil vysvětlit, že tahle akce není o islámu, nýbrž proti terorismu a tudíž v tom jsou společně, odpůrci se však nedali.

Do hádky se později připojili i dva postarší muslimové, kteří za přihlížení čtyř policistů začali vysvětlovat, že přítomní odpůrci islámu mají předně problém sami se sebou a proto také mají problém i s věcmi, které neznají a kterým nerozumějí. Ti jim zase začali vysvětlovat, že jsou přece svobodní lidé, že jim nikdo nemá co diktovat a do čeho je nutit, načež začali argumentovat ženskou obřízkou a pedofilií jako vrcholnými zvěrstvy, kterých se podle nich islám dopouští a které jsou v Africe údajně uzákoněny.

„Nikdo mě v České republice nebude nutit k tomu, abych se učil v mém jazyce nějakej korán. My jsme křesťanská země,“ prohlásil jeden z odpůrců s tím, že se ho nemusí učit a začal vykřikovat: „Chápete, že korán je paskvil?! Já ho nikdy číst nebudu!“, za což si od přítomných vysloužil vlažný potlesk, který se v rámci jeho plamenného projevu několikrát opakoval, což si od skupiny přítomných mladých lidí vysloužilo v mnoha případech jen obracené oči v sloup a kroucení hlavou. Nakonec však hádka, která byla tu hlasitější, tu tišší, zcela vyšuměla do ztracena.

Video z demonstrace:

 

Incident v závěru mše

Poté se již blížil konec mše, před kterým do kostela vběhl Adam a pořídil videozáznam jejích účastníků, který zveřejnil na svém facebooku. V něm je vidět, kterak Adam došel až k samotnému vikáři Benešovi a rázně mu vysvětlil, že tím, co dělá, zradil křesťany. Když mu jedna z účastnic mše řekla, aby se poklonil, odvětil, že nikdy, načež někteří přitomní vyjádřili svou nelibost nad tím, že je natáčí. Posléze vyšel z kostela, vyběhl na podium a zařval do davu, že je všechny natočil na video, aby to celý svět viděl.

Mezitím z kostela vyšli všichni účastníci mše, z nichž ti muslimští si mezi sebou rozdali transparenty, které odsuzovaly terorismus. Někteří se připojili do davu před podiem, několik jich stálo na schodech kostela a všichni v tichosti drželi různé cedule, například s nápisy „Terorismus nemá náboženství“. Byli mezi nimi mladí, staří i rodiny s dětmi.

Poté přišel zvukař, s úsměvem řekl „Děkuji předřečníkovi“ a předal slovo moderátorce akce, muslimce Romaně Červenkové, která všechny přivítala muslimským pozdravem „Mír s vámi!“ a poděkovala lidem za hojnou účast, médiím za pozornost, dodala, že všichni muslimové i nemuslimové jsou přátelé a uvedla, že účast na mši je to nejmenší vyjádření solidarity a lítosti, které mohli učinit. „Proto jsme dneska tady, abychom veřejně odsoudili terorismus, abychom vám ukázali, že stojíme proti nim silně, že si ceníme toho, že tady můžeme žít, že tady můžeme žít s vámi a praktikovat naši víru,“ řekla a dodala, že jsou muslimové vděční za podporu veřejnosti.

Dále vystoupila česká muslimka Kateřina Prokičová, která přečetla společné prohlášení muslimů, v němž vyjádřila solidaritu obětem terorismu, který všichni muslimové odsuzují, jelikož se neslučuje s jejich vírou.

V Praze dojde každý třetí den ke znásilnění, jen se o tom nepíše, zaznělo z muslimské obce

Po ní přišel na řadu místopředseda Ústředí muslimských obcí Vladimír Sáňka, který mluvil o tom, že teroristé nepocházejí jen z řad muslimů a například taková Irská republikánská armáda byla skupina fanatiků, kvůli které však nikdo neoznačil všechny křesťany za teroristy. Vyjádřil také názor, že milion příchozích lidí do Evropy ji opravdu nemůže nijak ohrozit, jelikož se v té půl miliardě, která tu již je, prostě rozmělní. Promluvil také o kriminalitě v České republice a obzvlášť v Praze, kde podle statistik dojde každý třetí den ke znásilnění, akorát o tom nikdo nepíše. Zabrousil také do historie islámu. která je mnohem delší, než jen několik posledních desítek let, během nichž došlo ke vzniku teroristických organizací a zdůraznil, že je to náboženství lásky a tolerance. „Svolali jsme toto shromáždění, abychom se distancovali od útoku na nevinné, ke kterým došlo v poslední době hlavně ve Francii, v Belgii a v Německu, vyjádřili solidaritu křesťanům a rázně odmítli praktiky takzvaného Islámského státu,“ pronesl a tím svůj proslov ukončil.

Následoval jej Bader Mea Eknaifith z centra Al Firdaus Praha, které akci zaštiťovalo a mimo jiné stálo i za nedávným obědem v mešitě, a lámanou češtinou přečetl svůj připravený proslov. „Dámy a pánové, děkujeme vám, že jste přišli na tuto akci na místě, které také považujeme za posvátné. Všechna místa pro konání bohoslužeb jsou posvátná a těší se respektu v naší svaté knize koránu,“ řekl Eknaifith a dodal, že je nutné, aby se dobří lidé postavili těm zlým, jinak přijdeme o mnohem více, než jen o historii. „Dnes terorismus překročil všechny hranice lidskosti. Dnes terorismus nerozlišuje mezi kostelem a mešitou, nerozlišuje mezi modlitebnou a synagogou. Dnes terorismus nerozlišuje mezi černými a bílými,“ prohlásil. „Dámy a pánové, terorismus je slabý, terorismus nemá náboženství.“ Vyzval také „všechny dobré lidi“, aby rozlišovali mezi terorismem a islámem a popřál České republice, aby i nadále zůstala bezpečnou zemí.

„Já bych především chtěl všem poděkovat za občanskou statečnost,“ pronesl další řečník, farní vikář Augustin Beneš, který se podivil nad tím, že bylo potřeba velkého úsilí a mediální pozornosti, aby se sešlo tolik dobrých lidí pohromadě. Zdůraznil také, že jsou to právě hradby mezi lidmi, ze kterých plyne zlo a nepochopení.

Po něm vystoupila výkonná ředitelka mezinárodní organizace Federace žen za světový mír Marcela Rozehnalová, která ve svém proslovu odsoudila násilí a zdůraznila, že i navzdory historicky rozšířenému českému ateismu je v naší zemi přítomna velká spiritualita, a že je třeba, abychom všichni spolupracovali, protože jedině tak můžeme žít v míru.

Další vystoupil místopředseda Strany zelených Petr Kutílek, jehož proslov byl o poznání věcnější a jak sám uvedl, více politický. „Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství. To udává článek 3,“ řekl a poděkoval organizátorům za pozvání s tím, že se muslimové přece nemusí omlouvat za to, že v jejich jménu páchá někdo násilné činy. „Já si myslím, že je skandální, že z nejvyšších míst naší republiky zaznívají pokusy naši společnost rozdělovat, že se dokonce máme ozbrojovat. Prezident Zeman má rád bonmot, že ne každý muslim je terorista, ale že každý terorista je muslim. Myslím, že všichni, kdo tady jsme, víme, jak křivý a zákeřný je tento bonmot,“ pronesl Kutílek s tím, že veškré násilí je odsouzeníhodné, nejen to, které je pácháno ve jménu islámu. „Ukazováním na muslimy evropské hodnoty nehájíme,“ řekl a dodal, že se musíme postavit jak terorismu, tak těm, kteří chodí po ulicích se šibenicemi.

Posledním řečníkem byl český muslim Ondřej Adamík. „Zvykli jsme si mít svobodu a demokracii jako jistotu a samozřejmost. Avšak nikdy není samozřejmá a jistá. Musíme si o ni pečovat tak, jak o ni pečoval Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek,“ řekl a vyzval všechny přítomné k otevřenému dialogu, aby se nebáli spolu mluvit.

Na závěr Červenková vyzvala všechny přítomné muslimy, aby utvořili lidský řetěz před kostelem, k čemuž také došlo a všichni se společně chytli za ruce. Následně z davu vystoupil evangelický farář Mikuláš Vymětal a začal všechny burcovat k tomu, aby se k muslimům připojili. „Že se nám to líbí, pojďte udělat taky řetěz!“ zvolal do davu a za ruce se začali chytat i další lidé.

Dokonce i odpůrci islámu vytvořili vlastní řetěz, kdy se drželi kolem ramen a začali sborově křičet „My jsme tady doma!“, načež jim další účastníci odpovídali „My taky!“ a dokonce je začali přesvědčovat, aby se připojili do již existujícího řetězu, protože přece proti terorismu bojují všichni společně. Posléze se s křikem „Svoboda!“ odebrali pryč z náměstí. Celou akci pak ukončila Červenková poděkováním a slovy, že všichni muslimové budou bojovat proti jakémukoliv násilí kdekoliv ve světě, za což si vysloužila ještě jeden závěrečný potlesk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…