Na českém velvyslanectví v Bratislavě volilo téměř tolik lidí jako v roce 2010

26. 10. 2013 12:16

Na českém velvyslanectví v Bratislavě ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovalo už téměř tolik lidí jako v roce 2010. Během pátku a sobotního dopoledne odvolilo více než 400 Čechů, sdělila ČTK volební komise. Ve volbách konaných před třemi lety přišlo do volební místnosti na ambasádě v centru slovenské metropole 430 českých občanů.

Na českém velvyslanectví v Bratislavě volilo téměř tolik lidí jako v roce 2010
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bratislavský hrad

Většina voličů tentokrát přišla hlasovat na základě voličského průkazu, který si nechali vystavit ve vlasti. Jde například o Čechy, kteří jsou na Slovensku během voleb na dovolené nebo pracovně.

K volbám šel jen zlomek Čechů, kteří žijí na Slovensku

Několik krajanů volební komise ale nepřipustila k hlasování, protože se předem nezapsali do zvláštního seznamu voličů a také neměli voličský průkaz. Do tohoto seznamu, který je určen pro Čechy s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na Slovensku, velvyslanectví ČR v Bratislavě zaregistrovalo 460 lidí. Jde jen o zlomek z několika desítek tisíc krajanů, kteří žijí v zemi pod Tatrami.

AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY VOLEB: Sčítání hlasů minutu po minutě

Volební místnost na ambasádě v Bratislavě je jediným místem, kde Češi na Slovensku mohou v předčasných volbách odevzdat svůj hlas. Krajané z východního Slovensku už dříve upozornili, že právě vzdálenost od Bratislavy je pro ně překážkou proto, aby se voleb zúčastnili. Hlasování na Slovensku se koná ve stejném termínu jako v Česku.

V Bruselu odvolilo kolem 30 českých občanů

Český velvyslanec na Slovensku Jakub Karfík v pátek odhadl, že na velvyslanectví bude volit dohromady 400 až 500 lidí.

Češi v zahraničí dnes hlasují například i v Bruselu či Berlíně. "Dnes ráno je to pozvolnější, zatím dorazilo okolo tří desítek voličů," řekla Hana Pešková z bruselského konzulátu ČTK krátce před 10:00. Většina voličů je v Bruselu zapsána na voličský seznam. Lidí, kteří přišli s voličským průkazem, je podle Peškové ale také poměrně dost. Na seznamu je zapsáno 733 lidí.

V Berlíně i mají Češi i v sobotu velký zájem o hlasování ve sněmovních volbách. Za první dvě hodiny od otevření volebních místností jich přišlo více než 30 a celkový počet hlasujících v německé metropoli už přesáhl 300. V Německu je kromě Berlína možné hlasovat i v Mnichově, Drážďanech a Düsseldorfu. V pátek na všech čtyřech zastupitelských úřadech odevzdalo svůj hlas přes 600 lidí, což je téměř dvojnásobek proti parlamentním volbám z roku 2010.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vondrova“ základna USA u nás? Politik, kterého se to týká, se ozval

9:00 „Vondrova“ základna USA u nás? Politik, kterého se to týká, se ozval

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák za hnutí ANO se na svém facebookovém profilu vyjádřil k …