Na dovolenou můžete přeletět i nad válkou. Novinář prozradil proč

01.08.2014 9:47

Letecké společnosti se po údajném sestřelení malajsijského dopravního boeingu nad východní Ukrajinou bily v prsa a slibovaly zastavení přeletů svých letadel nad válečnými zónami. Podle redaktora MF Dnes Milana Vodičky však bude jejich chuť vracet se potajmu na staré trasy velká. Za vším prý stojí peníze.

Na dovolenou můžete přeletět i nad válkou. Novinář prozradil proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní letadlo, ilustrační foto

Jednoduchý důkaz o planých řečech leteckých společností můžeme nalézt na webových stránkách www.flightradar24.com, kde se zobrazují dráhy dopravních letadel. Redaktor MF Dnes Milan Vodička tak zjistil, že se východní Ukrajině sice všichni poctivě vyhýbají, to samé ovšem neplatí o jiných zemích, kde zuří válečný konflikt. Nad Irákem, kde mezi sebou bojují o moc džihádisté, křižovalo údajně devatenáct letadel. Nad východní Sýrií jedno a nad neklidným Afgánistánem dvě. A vlastníci zmíněných letounů? Samé známé letecké společnosti – United Airlines, Air France, British Airways či Lufthansa.

Vyšší náklady leteckých společností

Takový obrázek podle Milana Vodičky budeme moci sledovat i nadále. Pokušení vracet se na staré trasy je silné. Důvodem jsou prý peníze.

Když totiž budou letecké společnosti oblétávat zóny bojů, cesta bude delší. A tím pádem se spotřebuje více leteckého paliva, což následně společnosti pocítí na svých nákladech.

„Můžeme však jít ještě dál. Protože prodloužíte trasu, některé dálkové lety už budou muset udělat mezipřistání, protože budou muset dotankovat. Nebo vystřídat posádku, protože na maximální dobu ve službě jsou v letectví přísná pravidla. A najednou kvůli tomu nesedí časy na přípoje nebo přilétáte ve tři ráno, takže se pasažéři bojí vystrčit nos z letiště,“ vypočítává redaktor důvody nedodržování „slibu“, který daly letecké společnosti svým pasažérům.

Pokušení je velké

„Pokušení vrátit se na původní krátkou trasu bude silné. Vše stihnete a ještě ušetříte. Uděláte to dvakrát, udělají to i jiní, pak se nic nestane měsíc, dva. A všechno je zase ve starých kolejích, opět nabízíte přelet nad rizikovou zónou,“ uzavírá redaktor MF Dnes.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…