Na hranici v Těšíně se protestovalo. Lidé vidí problém hlavně ze strany Polska

25.04.2020 22:38

V Českém Těšíně i v sousedním polském Těšíně dnes probíhaly protesty proti uzavřeným hranicím. Lidé z těsně provázaného příhraničí požadovali zejména návrat ke svým rodinám a obnovení možnosti bezproblémového dojíždění do práce. Většina protestujících vidí problém především ze strany Polska.

Na hranici v Těšíně se protestovalo. Lidé vidí problém hlavně ze strany Polska
Foto: tesin.cz
Popisek: Český Těšín

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30580 lidí
Lidé vybavení transparenty prošli mezi hraničními mosty po obou stranách řeky Olše, která dělí obě města. Už v minulosti si přes řeku prostřednictvím zavěšených plachet vyměňovali vzkazy. Dnes na sebe při protestním pochodu volali, mávali a vzájemně se povzbuzovali.

„Příhraniční oblast je diametrálně odlišná od samotného života v metropolích, jako jsou například Varšava nebo Praha. Tady opravdu jsme jedno město,“ poukázala na úzké vazby mezi lidmi z obou stran hranice starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.

Starostka vysvětlila, že mnoha lidem se vlivem mimořádných opatření úplně změnil život. „Jsou zde rodiny, které se více než měsíc nesetkaly, protože stály před velmi nelehkou volbou, zda chodit do práce a zajistit ekonomické fungování rodiny, nebo zda zvolit nejistou budoucnost a vrátit se domů, ale nevědět na jak dlouho,“ vysvětlila nelehkou situaci, v níž se mnozí příhraniční obyvatelé ocitli.

Jeden z protestujících ČTK poukázal na svou situaci. On sám je zaměstnaný v České republice, ale s rodinou žije v Polsku. „Nemůžu se vrátit domů, k rodině. Taky tam na mě někdo čeká a vysvětlete sedmiletému dítěti, že tatínek se nemůže vrátit,“ uvedl, proč se protestu účastní. Dodal, že nerozumí tomu, že v Polsku je možné jezdit po celé zemi. Z města do města cestovat za prací, ale on, který má z Česka domů osm až deset kilometrů, nikam nemůže.

Podle protestujícího je hlavní problém ze strany Polska. „Poláci první uzavřeli hranice. Češi to teď chtějí odblokovat... když je člověk zdravý, v čem je problém?“ namítal.

Další lidé zmiňovali, že jelikož bydlí a pracují v odlišné ze zemí, tak se nyní ocitli ve finanční tísni. Další z protestujících se domnívá, že by lidé z příhraničních měst měli mít možnost pracovat ve druhém státu. „Pracuji v Polsku jako obchodní zástupce. Moje práce spočívá v tom, že jezdím v Polsku a zásobuji obchody. Už mi teď zaměstnavatel řekl, že budou hledat někoho jiného na mé místo,“ řekl ČTK Polák Grzegorz Kluska. Také on se domnívá, že větší problém je ze strany Polska.

Stovky lidí, kteří žijí v Polsku, ale pracují v Německu, v pátek večer protestovaly také v hraničním polském městě Zhořelec (Zgorzelec). Nelíbí se jim povinná karanténa pro ty, kdo překročí hranice. Polsko bylo jednou z prvních zemí, která kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice. Zavedlo i povinnou dvoutýdenní karanténu pro lidi, kteří vstoupí na území Polska. To je problém zejména pro takzvané pendlery, kteří dojíždějí za prací do jiného státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…