Na jaře může přijít romská krize znovu, tvrdí vládní zmocněnkyně

7. 4. 2012 15:15

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se vyjádřila v rozhovoru pro server Aktuálně.cz hlavně k problematice Romů v České republice. Podle ní je nutné zaměřit se na jejich vzdělávání. Zdůraznila ale také, že se chce věnovat právům seniorů.

Na jaře může přijít romská krize znovu, tvrdí vládní zmocněnkyně
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková
reklama

Šimůnková tvrdí, že za svůj největší úspěch považuje stabilizaci poradních orgánů vlády. Největším tématem její funkce jsou ale bezpochyby Romové. „Nepovedlo se mi úplně, a to se týká Šluknovska a romské problematiky, přesvědčit vládu o tom, že je tomuto problému nutné věnovat větší pozornost, že je nutné se této problematice věnovat koordinovaněji a že to na jaře může přijít znovu,“ uvedla Šimůnková.

Třetina Romů neschopných studovat? Nesmysl

Problematická je v otázce Romů spolupráce s ministerstvem školství a obecně jejich neschopnost dostudovat. "Není možné, aby Romové byli jediný národ na světě, u něhož je procento výskytu lehkého mentálního postižení na rozdíl od všech ostatních národů řádově o desítky vyšší. Norma je tak 2-3 procenta a u Romů v Česku to má být 30 procent. Je jasné, že tam něco není v pořádku," říká také.

Jako řešení této situace vidí Šimůnková redukci praktických škol. Mezi své priority však Šimůnková počítá také práva seniorů. „V rámci možností, které mám, bych chtěla zviditelnit problematiku seniorů a jejich hlavních problémů. Hlavně trochu změnit jejich obraz v tom smyslu, že stáří není období, kdy už člověka čeká jen to špatné a že senioři jsou především zátěží společnosti,“ říká Šimůnková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…