Na jedné straně otevřené restaurace a obchody, na druhé nakažení a umírající senioři v domovech. Švédsko má vážný problém

12.05.2020 16:44

Švédsko chystá změny v boji s koronavirem, když země jako jedna z mála nezavedla tvrdá restriktivní opatření a raději se vydala cestou postupného promoření společnosti. V posledních týdnech ale rapidně stoupl počet mrtvých zejména mezi seniory v pečovatelských domech.

Na jedné straně otevřené restaurace a obchody, na druhé nakažení a umírající senioři v domovech. Švédsko má vážný problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Švédsko podle zahraničního serveru Bloomberg.com upraví svoji strategii boje s koronavirem poté, co výrazněl stoupl počet mrtvých. Nemoc covid-19 se v posledních týdnech v zemi rozmohla převážně v pečovatelských domech a v domech pro seniory.

Vláda premiéra Stefana Lofvena plánuje investici ve výši 2,2 miliardy švédských korun (5,7 miliardy Kč) na zvýšení počtu zaměstnanců pečovatelských domů. Stejně jako jinde ve světě zasáhla epidemie nejtvrději právě seniory, podle kritiků ale švédská vláda svým volným přístupem situaci zhoršila a velkému počtu úmrtí šlo v případě přijetí tvrdších opatření zabránit.

Vláda zřídila speciální vyšetřovací komisi, která má prošetřit, proč je mezi mrtvými seniory zastoupeno velké množství lidí, kteří žili v pečovatelských domech. U obětí nad 70 let je to více než polovina, stojí ve statistické zprávě zveřejněné na konci dubna.

Anketa

Která TV teď přináší nejlepší zpravodajství? (Ptáme se od 12.5.2020)

9%
67%
14%
hlasovalo: 13635 lidí
Švédská cesta boje s koronavirem vyvolala ve světě spoustu otázek. Místo restriktivních opatření tamní vláda vydala doporučení, aby se lidé zdržovali přílišných sociálních kontaktů. Školy, tělocvičny, restaurace nebo obchody na rozdíl od většiny Evropy zůstaly otevřené po celou dobu probíhající pandemie.

Díky této cestě sice švédská ekonomika neutrpěla tolik jako v jiných zemích, ale procenta úmrtnosti jsou výrazně vyšší než třeba v sousedním Dánsku. Zatímco tam umře 9 lidí ze sta tisíc, ve Švédsku je to 32 obětí na sto tisíc lidí. Pro srovnání, v České republice, která přijala tvrdá opatření, je pouhých 2,6 obětí na sto tisíc obyvatel.

Podle švédského vrchního epidemiologa Anderse Tegnella je boj s nákazou dlouhodobý a dočasná plošná karanténa vše jen oddálí a po rozvolnění opatření se stejně naplno projeví. Namístě jsou podle něho spíše mírné restrikce, které umožní pokračování normálního života, zatímco epidemie postupně projde celou populací.

Stejně jako Česká republika, i Dánsko se vydalo spíše cestou ráznějších opatření, která už v současnosti taktéž pomalu uvolňuje a znovu startuje svoji ekonomiku. A to s procentuálně třetinovou úmrtností než Švédsko. Švédský způsob boje s koronavirem tak stále zůstává diskutabilní a vyvolává ve světě spoustu otázek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…