Na ministerstvu financí bude pokračovat vyjednávání o rozpočtu

21. 8. 2019 6:01

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se dnes na ministerstvu financí pokusí získat více peněz na obranu České republiky. S ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) bude jednat o návrhu rozpočtu ministerstva obrany na příští rok. Dosavadní návrh dává na obranu o dvě miliardy méně, než počítaly plány z minulých let.

Na ministerstvu financí bude pokračovat vyjednávání o rozpočtu
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Metnar bude poukazovat na potřebu zaplatit významné modernizační projekty armády i na pokračující nábor vojáků, kvůli kterému se zvyšují mandatorní výdaje resortu například na mzdy.

Podle návrhu rozpočtu by měla mít obrana příští rok k dispozici 74,3 miliardy korun, což je o 7,5 miliardy korun více než letos. Je to ale zároveň o dvě miliardy korun méně, než počítal loňský rozpočtový výhled. Nižší jsou i plánované výdaje ministerstva v dalších letech.

Objevuje se proto kritika, že Česko tak nebude schopno splnit své závazky v NATO. Spojencům z aliance čeští představitelé opakovaně slíbili, že do roku 2024 budou obranné výdaje odpovídat dvou procentům českého HDP. Zavázali se také, že v roce 2026 bude mít česká armáda k dispozici vyzbrojenou a vycvičenou brigádu těžkého typu. Mimo jiné tak musí vojáci dostat nové bojová vozidla pěchoty, která budou stát více než 50 miliard korun.

Většina ministrů již o rozpočtech svých ministerstev se Schillerovou jednala. Oproti původně plánovanému rozpočtu se jim podařilo domluvit celkem o asi deset miliard více.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demoblok ve při: Paní Němcová, měla jste jít pryč!

9:24 Demoblok ve při: Paní Němcová, měla jste jít pryč!

Zatímco čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve volbách do Senátu na Praze 1 jednoznačně podpo…