Na náckovské nátury vstřícnost nezabírá. Matěj Hollan a jeho parťáci chystají po vyhazovu z hospody další boj proti nenávisti

6. 9. 2016 20:06

Hospodský incident, během nějž byli z jedné z brněnských restaurací kvůli politické příslušnosti vyhozeni náměstek primátora Matěj Hollan a předseda zelených Matěj Stropnický, odstartoval v Brně aféru, která v pondělí nepokračovala jen ostrými diskusemi na sociálních sítích, ale došlo i k „demonstraci síly“ v ulicích města a bude mít zřejmě pokračování ve veřejných debatách.

Na náckovské nátury vstřícnost nezabírá. Matěj Hollan a jeho parťáci chystají po vyhazovu z hospody další boj proti nenávisti
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan
reklama

Minulý týden podle informací brněnského náměstka primátora Matěje Hollana na něj a na předsedu zelených Matěje Stropnického začali verbálně útočit někteří hosté brněnské restaurace U Poutníka. V pondělí se mělo v Brně v tomtéž podniku v centru města odehrát v návaznosti na incident Hollanem svolané setkání „Pivem proti nenávisti“. Jeho odpůrci z iniciativy Brno znovu blokuje aneb „Běž domů, Hollane!“ naopak vyzvali k účasti ty, jimž náměstek za hnutí Žít Brno vadí. Z výroků, jimiž se příznivci obou skupin vzájemně v minulých dnech na sociálních sítích častovali, ale vyplývalo, že spíš než o smír a diskusi půjde o ještě ostřejší konflikt, než jakým bylo páteční vykázání politiků ze známé brněnské hospody. Přípravy na střetnutí v pondělí dopoledne ukončilo rozhodnutí majitele restaurace na tento den podnik zavřít.

Přestože hospoda U Poutníka měla zavřeno, shromáždila se u ní v pondělí odpoledne v době, na niž byla původně akce „Pivem proti nenávisti“ svolána, skupina mladíků, kteří hledali náměstka Hollana a evidentně jim nešlo o poklidnou diskusi. Později se vydali na pochod městem, během nějž došlo k menšímu incidentu u kavárny Tři ocásci, na niž už v minulosti zaútočila skupina extremistů. Pochod vyvrcholil u domu, kde bydlí rodina Matěje Hollana, kde se po neúspěšné snaze někoho kontaktovat skupina rozešla.

Dobré dopoledne, druhá republiko!

Jiným pokračováním kauzy má být veřejná debata s Matějem Hollanem. Náměstek Hollan dopoledne oslovil čtenáře svého FB profilu slovy „Dobré dopoledne, druhá republiko!“ a přirovnal incident, který považuje za něco mnohem vážnějšího než hospodskou potyčku, k situaci před německou okupací: „To, že určitá skupina obyvatel nesměla do obchodů, restaurací či vagónů hromadné dopravy, tu naposledy bylo za druhé republiky a samozřejmě pak. Pokud si dnes část veřejnosti myslí, že je to tak v pořádku, je to hodně alarmující a je nutné daleko více vysvětlovat, na čem stojí základy našich hodnot, našich pravidel a naší demokracie. Na nenávisti a určování, kdo smí a nesmí chodit po ulici, to není.“ Svůj text doplnil historickou fotografií ženy s Davidovou hvězdou na klopě. Odpoledne doplnil, že „není cílem vtahovat do konfliktu jiné hospody, co s tím nemají nic společného. Vyřešíme to tak, že v příštích dnech uspořádáme veřejnou debatu.“

Lošťák: Hollan chce jen politické body

Podle svolavatele akce odpůrců náměstka Hollana z iniciativy Brno znovu blokuje Viktora Lošťáka se náměstek primátora jen rozhodl z incidentu vytěžit nějaké politické body. „Kateřině Jau-jau se to podařilo, historka s pobodaným muslimem aktivistky Evy Zahradníčkové byla taky celkem hit (než se provalila), tak proč ze sebe neudělat chudáčka taky. V mysli lidí, jako je Hollan, je trvale uloženo, že být bit je zásluha,“ útočí na Matěje Hollana Viktor Lošťák, podle nějž je ale vážnější, že nespokojenost občanů s politikou Matěje Hollana a hnutí, které reprezentuje, jde už tak daleko, že ho napadají na veřejnosti. „To se nikdy nikomu v historii Brna nepovedlo. Hollan se stal nejnenáviděnějším politikem během pouhých dvou let od svého zvolení. Nejde o Matěje Hollana jako osobu. Jde o to, co reprezentuje. Neomarxismus, novou levici, socialismem prosáklý kolektivistický politický proud. Ten musíme porazit,“ tvrdí Viktor Lošťák.

Advokát Koudelka: Žít Brno chce vyvolávat konflikty

Advokát Zdeněk Koudelka se na dosavadní dění kolem incidentu restaurace U Poutníka dívá z pohledu práva a zdůrazňuje skutečnost, že demonstrace se může svolávat na veřejná prostranství, pokud je na soukromém pozemku, je třeba souhlas majitele. „V tom, že hospodský U Poutníka kvůli svolání akce ,Pivem proti nenávisti‘ podnik uzavřel, je možné vidět zneužití situace, kdy někdo, kdo má veřejnou moc, donutí podnikatele k tomu, aby ,dobrovolně‘ omezil své aktivity. On to ovšem dobrovolně nedělá, dělá to proto, aby se vyhnul negativním následkům a konfliktům. Myslím si ale, že hnutí Žít Brno právě o to jde – vyvolávat konflikty a negativní následky. S tím jsou spokojeni,“ říká brněnský advokát Zdeněk Koudelka, podle nějž na rozhodování majitele restaurace může mít vliv i to, že Matěj Hollan má jako náměstek primátora moc a vliv na jeho podnikání. „Když si vezmeme, jak dobré vazby má Hollan na primátora Vokřála jako velitele městské policie, je jasné, že každý hostinský se bude snažit s takovými lidmi vycházet co nejlépe, i když se mu to nebude líbit,“ domýšlí možné souvislosti Zdeněk Koudelka a dodává, že aktuální incident může mít negativní dopad na volebního partnera Žít Brno, kterým je strana TOP 09. Její obhajoba konzervativních hodnot se podle Koudelky příliš neshoduje s programem a působením Hollanova hnutí a mohlo by se to také negativně promítnout do volebního výsledku.

Vitula (TOP 09): Společnost se extrémně radikalizuje

Takové obavy zatím jihomoravský lídr TOP 09 Jan Vitula nemá. „Uznávám, že forma jednání Matěje Hollana je problematická, myslím si ale, že není možné dospět do situace, kdy nesouhlas s názory někoho druhého vede k tomu, že ho vyhodí z hospody. Kvůli stranické příslušnosti by se z hospody rozhodně vyhazovat nemělo. Stojím v tom za Matějem Hollanem. Nevím, jestli Hollanova reakce byla úplně šťastná, když zvolil tento způsob řešení, na který je zvyklý, tedy jakousi aktivistickou cestu. On takový je,“ říká Jan Vitula. Používání reminiscencí na druhou republiku a pronásledování židů je podle něj ale přijatelné v situaci, kdy se společnost extrémně radikalizuje a lidé si začínají vyhrožovat. „Hollan chtěl poukázat na to, že lidé od nadávek přecházejí k výhrůžkám fyzickými útoky a společnost nemá daleko k tomu, aby se lidé začali mlátit klacky po hlavách. A to není dobře,“ varuje Vitula, který nechce Hollanovi upírat právo na zmíněný postup, protože vstřícnost některé „náckovské nátury“ chápou jako projev strachu a  vyvolává v nich chuť být ještě agresivnějí.

Postoj Matěje Hollana obhajuje i Barbora Antonová, která za hnutí Žít Brno letos v Brně kandiduje do Senátu. „Problém je opravdu horší než nějaká hospodská půtka. To, co se rozjelo, je prostě hrůza,“ hodnotí Antonová debatu, jež se po incidentu rozvířila zejména na sociálních sítích, a tak silně organizovaný „hate“ nemá k rétorice druhé republiky podle ní daleko. „Matěj nesvolal demonstraci, ale lidi, ať si jsou dát pivo a pokecat. Jako eskalace konfliktu mi to nepřipadá, a když to někdo interpretuje jako ,pojďme tam a dejme mu do držky‘, není jeho problém,“ říká Barbora Antonová.

Hollan: Rozhodl jsem se říkat Pravdu

Sám Matěj Hollan pak na svém profilu dodává: „Nejde o mě, byť mi to mnozí podsouvají. Já se o sebe dokážu postarat jako už mnohokrát. Nenávistné komentáře a výzvy k násilí ale mířily na stovky lidí, kteří se chtěli dnešní akce zúčastnit. To je nepřijatelné. Proto jsem se rozhodl říkat Pravdu, odhodit politickou korektnost a nazývat věci pravými jmény – ano, ti, kteří tímto způsobem jednají, se chovají jako ti, kdo za druhé republiky vyhazovali Židy z restaurací. (…) Nebudu nikdy takovéto projevy přecházet a mávat nad nimi rukou, budu proti nim aktivně vystupovat, budu se obracet v případě potřeby na policii a budu se snažit, aby svoboda slova či vyznání byla v naší republice zaručena, i když mi někdo bude tvrdit, že jsem srab a že si to mám jít vyřídit se svými oponenty ručně. Ne. Stejně, jako si to nemáte chodit vyřídit ručně ani vy ostatní – od trestání tu je policie a justice a právní stát, kterým se všichni tak často oháníme. Věřím, že v centru Brna nedopustíme vytvoření NO GO zón, že každý bude mít přístup tam, kam potřebuje. O to se budu i nadále zasazovat, jak jen budu moci.“

Z dění kolem oblíbené hospody U Poutníka nejsou ale příliš nadšení někteří její hosté. Tomáš J. si myslí, že je vše zbytečně vyhrocené a zveřejňovat řeči o druhé republice a pronásledování Židů mu přijde dost přitažené za vlasy. „Dělat z nějaké hospodské potyčky politikum mi nepřipadá vhodné. Že ale hospodský na ten den Poutníka zavřel, bylo rozumné,“ uznává jeden z častých hostů restaurace U Poutníka. Také další z hostů od Poutníka Jan K. považuje zatahování politických šarvátek do hospod za nevhodné. „Bohužel se to netýká jenom Poutníka, ale rozšiřuje se to už i do jiných hospod,“ konstatuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Daniel
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…