Na očkování jako na burger do mekáče. Úspěch hejtmana Kuby. Ale co Babiš?

14.01.2021 14:00

Jihočeský hejtman Martin Kuba se rozhodl nečekat na stát a začal s kolegy budovat v Jihočeském kraji očkovací centrum. Zdá se mu totiž, že vláda Andreje Babiše (ANO) jednoznačně zaspala. Jihočeský kraj proto buduje vlastní očkovací centrum a zájemcům z ostatních krajů hodlá sdělit, jak mají postupovat, pokud chtějí postavit stejné očkovací centrum, protože vláda Andreje Babiše (ANO) pro očkování nebyla schopna připravit nezbytné zázemí.

Na očkování jako na burger do mekáče. Úspěch hejtmana Kuby. Ale co Babiš?
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba v Otázkách Václava Moravce
reklama

„Když dneska poslouchám výroky z ministerstva zdravotnictví, tak je to často ‚my jsme na tom dělali celou noc a tři dny jsme nespali.‘ Mně někdy připadá, jako by všechny hrozně překvapilo, že se bude první měsíce v roce vakcinovat. To je přece věc, o kterou tu všichni usilujeme a ten svět na ni čeká už někdy od listopadu. Mně trochu připadá, že tady se důležité strategické dokumenty prostě dělají ‚tři dny nespíme a všichni u toho kolabujou‘. To mám skoro pocit, že to mělo probíhat jinak. Bylo vidět, že ty první vakcinační strategie byly opravdu slabé,“ prohlásil hejtman Kuba v rozhovoru pro server Info.cz.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 14. 1. 2021)

44%
49%
hlasovalo: 15315 lidí
Fakt, že je vakcín k dispozici tak málo, podle Kuby vládě vlastně pomáhá, protože kdyby tu najednou byly k dispozici 2 miliony vakcín, ukázalo by se podle hejtmana, jak zoufale je vláda na očkování nepřipravená.

V jižních Čechách proto připravil s kolegy vlastní systém. Systém, který stojí na tom, že do nemocnic s koronavirem míří především lidé starší šedesáti let, které je proto třeba proočkovat co nejrychleji, aby se nemocnicím ulevilo. Pak je třeba naočkovat další pacienty, mladší, ale s rizikovými faktory, jako je cukrovka a k tomu i zdravotnický personál.

Když si Kuba s kolegy toto sečetl, zjistil, že vakcínu musí dostat asi 200 tisíc lidí co nejrychleji a celý systém postavit tak, aby se to fakticky zvládlo.

„Vytvořili jsme takový očkovací McDonald a když se trošku uzpůsobí, tak se dá použít kdekoliv. Nabízíme ho opravdu komukoliv. Poslali jsme kolegům (z krajů) podklady k tomu, jak to má vypadat, poslali jsme podklady k nějaké kalkulaci, takže znovu říkám, my náš očkovací McDonald nabízíme komukoliv, kdo ho chce využít,“ poznamenal Kuba s tím, že lékaři potřebují pro očkování populace odpovídající zázemí a toto zázemí vláda Andreje Babiše (ANO) nebyla schopna zajistit.

Pokud vláda dodá alespoň dostatek vakcín, Kuba prosí kolegy lékaře, aby ještě tři až čtyři měsíce vydrželi a aby se mohlo naočkovat co největší množství lidí, třeba i z jiných krajů.

„Prosím vás všechny, využijme tu šanci, protože tím ovlivníme životy lidí kolem sebe. Očkování patří k životu,“ sdělil Kuba svým spoluobčanům.

V Izraeli se podle něj ukázalo, že naočkování většiny národa je svého druhu vojenskou operací, která musí běhat jako na drátkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…