Na pohřeb Perese pojede do Izraele se Zaorálkem i Sobotka

29. 9. 2016 19:55

Pátečního pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČTK to dnes potvrdili pracovníci Úřadu vlády. Sobotka již dříve uvedl, že Česko bude na pohřbu zastupovat také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ze zahraničních státníků bude na pohřbu například americký prezident Barack Obama. Český prezident Miloš Zeman na pohřeb nepřijede.

Na pohřeb Perese pojede do Izraele se Zaorálkem i Sobotka
Foto: commons.wikimedia.org/ World Economic Forum
Popisek: Šimon Peres
reklama

Sobotka ocenil historický význam Perese. „Podílel se na vzniku státu Izrael a po desítky let zásadně ovlivňoval jeho dějiny a celé dění na Blízkém východě. Právě proto bylo tak důležité i jeho úsilí dosáhnout spravedlivého a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ sdělil v tiskovém vyjádření. „Chci se proto osobně, ale i jménem naší země poklonit památce tohoto státníka,“ doplnil. Česko navíc podle něj pojí s Izraelem mimořádně silné vztahy.

Peres zemřel ve středu ve věku 93 let. Od dnešního rána byla před budovou izraelského parlamentu vystavena rakev s jeho tělem a pohřeb se koná v pátek dopoledne. Očekává se příjezd 80 státníků z celého světa.

Na smuteční ceremonii přijedou kromě Obamy třeba kanadský premiér Justin Trudeau, německý prezident Joachim Gauck, francouzský nejvyšší představitel François Hollande či rumunský prezident Klaus Iohannis. Do Izraele už dnes dorazil bývalý americký prezident Bill Clinton a zájem zúčastnit se pohřbu projevil také palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který nebyl na oficiální návštěvě v Jeruzalémě několik let.

Český prezident Zeman do Izraele nepřijede, protože bude v době pohřbu na pracovní návštěvě Řecka. Zeman se totiž na řeckém ostrově Rhodos účastní konference Dialog civilizací, kterou pořádá ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijde revoluce? Hana Lipovská o ekonomice, dluzích a tisku peněz ve velkém. Je to zlé

9:25 Přijde revoluce? Hana Lipovská o ekonomice, dluzích a tisku peněz ve velkém. Je to zlé

Hana Lipovská, ekonomka a členka Rady ČT, má za to, že naším problémem není koronavirus, ale to, že …