Na policajty vytáhl metr. Ano, metr. A show začala. Je VIDEO

01.03.2021 21:44

V pondělí v Česku započaly na silnicích policejní kontroly, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Zatímco si vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) během večerní tiskové konference po jednání vlády pochvaloval, že lidé vše dodržují bez problémů, českým internetem koluje video „připraveného“ rozčíleného řidiče, který přes okénko svého auta vytáhl při namátkové kontrole na policisty metr a vyzval je, ať si pro vyžádaný průkaz totožnosti sáhnou s odstupem dvou metrů. Podívejte se sami, co následovalo.

Na policajty vytáhl metr. Ano, metr. A show začala. Je VIDEO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Anketa

Jaká opatření NEBUDETE dodržovat?

hlasovalo: 5560 lidí

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval v pondělí večer svým spoluobčanům za dodržování nových opatření. „Chtěl bych poděkovat všem občanům za to, jak opatření dodržují. Probíhají kontroly a za celý den jsme nezaznamenali závažnější problémy a incidenty. Velké díky našim spoluobčanům. Věřím, že si všichni uvědomují, jak důležité to je, abychom měl šanci krizi zvládnout,“ uvedl po jednání vlády.

Ne všude však kontroly probíhaly podle jeho představ.

Videozáznam kolující na Facebooku zachycuje, jak policista po zastavení vozidla vyzývá jeho řidiče, aby předložil svůj občanský průkaz. Řidič sice neprotestuje, ale v rámci nařízených vládních opatření týkajících se dodržování rozestupu dvou metrů klade mezi sebe a policisty překážku v podobě svinovacího metru.

„Předložím, ale dodržujte ten dvoumetrový odstup, jo?“ natahuje majitel vozu svinovací metr, aby mezi nimi byla dodržena požadovaná hranice. „Nevím, jakým způsobem si ho převezmete, a to jsem pořád jen metr a půl,“ popichuje policisty.

„Výborně,“ komentují očividně zaražení policisté zprvu jeho počínání. „Kolega není dva metry,“ upozorňuje druhého policistu, který na to konto ustupuje od řidiče ještě o krok dozadu. „Myslím, že už to je dva metry,“ soudí poměrně klidný policista.

„Vám nedali metr? To je chyba, nedodržujete základní nařízení vlády,“ útočí řidič, načež mu policisté vysvětlují, že mají na sobě roušku a respirátor, a upozorňují jej, že respirátor zase nemá přes nos a ústa nasazený on. „Ten mám také, respirátor,“ začíná se řidič dohadovat. „A jo, máte, krásný barevný,“ omlouvá se policista, že jej hned nerozpoznal.

Znovu se pokouší řidiče přimět k vydání občanského průkazu. „Občanský průkaz mám, ale jak si ho vezmete, když musíte dodržovat dva metry?“ neplánuje si majitel vozu nikoho z nich pustit blíž k tělu. „Vy to také dodržujete všude?“ zajímá se jeden z policistů. „Samozřejmě, proto jsem si vzal ten metr,“ začal řidič opět natahovat stále lámající se metr před policistu.

Když ani po chvíli neustoupil, byl vyzván policisty, aby své údaje nadiktoval na dálku. Nadiktoval jméno, datum narození i rodné město. „Vy si teď hrajete na vojáky, ale beze mě,“ vypálil poté naštvaně. „My si nehrajeme, pane, my jsme si to nevymysleli,“ byl následně upozorněn.

„Tak. Ty dva metry a já budu oukej,“ opakoval řidič suverénně.

Policista pak na řidiče použil jeho vlastní taktiku. „Když teda dodržujeme to nařízení, tak přejíždíte z okresu do okresu. Jak mi předložíte, že máte nějaké povolení, že přejíždíte z okresu do okresu?“ tázal se řidiče, zda má s sebou oprávnění ke vstupu do jiného regionu. 

„Povolení? Tak to jste zase špatně informovaný. A já vám udělám drobnou osvětu, co vy na to? Na stránkách ministerstva je jistý dotazník a ten mám jasně a srozumitelně vypsaný česky, na rozdíl od našeho premiéra,“ navezl se závěrem do Andreje Babiše, že ten český jazyk tak dobře neovládá. Kontroly byly v pondělí namátkové a policejní mluvčí shodně uvádějí, že v prvních dnech budou policisté shovívaví, od středy by případně incidenty měli řešit důrazně.

Protestováním řidiče a jeho nápadem s metrem se v reakcích pod videem řada komentujících bavila. Jiní se zastali policistů s tím, že nejde o „buzerování“, ale skutečně dělají pouze svou práci.

Vláda dnes rozhodla o nasazení až 5 000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí ode dneška. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3 834 vojáků a 270 celníků.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …