Na půdě ČT, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu, rozpovídal se před Moravcem miliardář Dědek

07.02.2017 22:01

O penězích se dnes velmi výrazně diskutovalo v debatním pořadu Fokus s moderátorem Václavem Moravcem. Hostem byl mimo jiné podnikatel Dalibor Dědek.

Na půdě ČT, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu, rozpovídal se před Moravcem miliardář Dědek
Foto: Archiv DD
Popisek: Miliardář a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek

„Peníze řadím mezi technická média. Je to v podstatě prostředek, který přenáší výkon z bodu a do bodu b. Jestliže jim někdo přisuzuje něco víc, je to patologické. Toto médium je naprosto virtuální, nic reálného za ním neexistuje. Přisuzujeme mu spoustu atributů, mluvíme o bankovkách a o hotovosti, to jsou ale jen svaté obrázky, na kterých je něco namalováno. Ale ta vlastní hodnota je pocitová a virtuální,“ řekl miliardář.

„Díky tomu, že jsem ty peníze neměl, tak jsem vnímal, že je nutné sehnat materiál a namotivovat lidi. Ale můj postoj k penězům se v čase neměnil,“ řekl také následně.

Současnou společnost nazývá otrokářským řádem, kde se řada lidí nechá dostat do toho mechanismu, kdy žijeme v útlaku peněz. „Na jednu stranu se bavíme o svobodě, o demokracii, ale máme tady docela slušnou cenzuru. Na půdě České televize, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu. Tím náboženstvím, tou filozofií, která tu diktaturu prosazuje, jsou peníze. Kdybych tady chtěl říct, že nějaká firma má dobrý produkt, umlčíte mě,“ řekl Dědek. „Neumlčím,“ oponoval Moravec.

„Velmi jsem se smál, když jsem se díval na nějaký receptář, kde odborník popisoval, jak slepit květináč. A říkal, že nejlepší je lepidlo, které, nemůže říct jeho název, ale je v modré tubě a prodávají ho ve švédském obchodním řetězci. To jsem si připadal jak za minulého režimu, kde formou jinotajů prosakovaly informace, které tam být nemají,“ sdělil.

„Tyranii peněz přijímají lidé dobrovolně,“ myslí si také Dědek. „Lidskou společnost rozděluji na stádo ovcí a na ovčácké psy. A asi to musí fungovat tak, že tady musejí být ovčáčtí psi, kteří vyvedou ty ovce na pastvu. A mnohé jsou spokojené. Nejhorší jsou ovce, které štěkají, a psi, kteří bečí,“ dodal s tím, že on rozhodně není ovcí.

„Důvěra v budoucnost je dána vírou ve své vlastní schopnosti,“ sdělil Dědek. Důležité je podle něj také nezapomenout na své kořeny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

18:52 Polák dělal bordel, dostal přes držku. Feťák se pomočil, dealeři zdrhali, neutekli. Policisté v Hradci ukázali, jak zatočit s drogami. Slídili jsme na Hip Hop kempu

Festival Hip Hop Kemp, jehož 18. ročník se pomalu chýlí ke konci, čeká propad návštěvnosti zhruba na…