Na půdě ČT, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu, rozpovídal se před Moravcem miliardář Dědek

07.02.2017 22:01

O penězích se dnes velmi výrazně diskutovalo v debatním pořadu Fokus s moderátorem Václavem Moravcem. Hostem byl mimo jiné podnikatel Dalibor Dědek.

Na půdě ČT, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu, rozpovídal se před Moravcem miliardář Dědek
Foto: Archiv DD
Popisek: Miliardář a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek

„Peníze řadím mezi technická média. Je to v podstatě prostředek, který přenáší výkon z bodu a do bodu b. Jestliže jim někdo přisuzuje něco víc, je to patologické. Toto médium je naprosto virtuální, nic reálného za ním neexistuje. Přisuzujeme mu spoustu atributů, mluvíme o bankovkách a o hotovosti, to jsou ale jen svaté obrázky, na kterých je něco namalováno. Ale ta vlastní hodnota je pocitová a virtuální,“ řekl miliardář.

„Díky tomu, že jsem ty peníze neměl, tak jsem vnímal, že je nutné sehnat materiál a namotivovat lidi. Ale můj postoj k penězům se v čase neměnil,“ řekl také následně.

Současnou společnost nazývá otrokářským řádem, kde se řada lidí nechá dostat do toho mechanismu, kdy žijeme v útlaku peněz. „Na jednu stranu se bavíme o svobodě, o demokracii, ale máme tady docela slušnou cenzuru. Na půdě České televize, se odvážím říct, je to hodně podobné jako za minulého režimu. Tím náboženstvím, tou filozofií, která tu diktaturu prosazuje, jsou peníze. Kdybych tady chtěl říct, že nějaká firma má dobrý produkt, umlčíte mě,“ řekl Dědek. „Neumlčím,“ oponoval Moravec.

„Velmi jsem se smál, když jsem se díval na nějaký receptář, kde odborník popisoval, jak slepit květináč. A říkal, že nejlepší je lepidlo, které, nemůže říct jeho název, ale je v modré tubě a prodávají ho ve švédském obchodním řetězci. To jsem si připadal jak za minulého režimu, kde formou jinotajů prosakovaly informace, které tam být nemají,“ sdělil.

„Tyranii peněz přijímají lidé dobrovolně,“ myslí si také Dědek. „Lidskou společnost rozděluji na stádo ovcí a na ovčácké psy. A asi to musí fungovat tak, že tady musejí být ovčáčtí psi, kteří vyvedou ty ovce na pastvu. A mnohé jsou spokojené. Nejhorší jsou ovce, které štěkají, a psi, kteří bečí,“ dodal s tím, že on rozhodně není ovcí.

„Důvěra v budoucnost je dána vírou ve své vlastní schopnosti,“ sdělil Dědek. Důležité je podle něj také nezapomenout na své kořeny. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…