Na rozvolňování je ještě brzy, říka hlavní pražská hygienička. A nákupy v sobotu by lidé taky měli vypustit

04.11.2020 21:32

Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová mírní optimismus z klesajících čísel denních přírůstků nakažených koronavirem. Podle ní ještě není důvod rozvolňovat opatření, protože situace je stále velmi špatná. Jágrová kritizuje lidi, kteří chodí v sobotu ve velkém nakupovat, protože v neděli jsou obchody zavřené. „Měli by si to lépe rozvrhnout,“ má jasno Jágrová.

Na rozvolňování je ještě brzy, říka hlavní pražská hygienička. A nákupy v sobotu by lidé taky měli vypustit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová
reklama

Podle hygieničky jsou důležitější ukazatele než denní přírůstky nakažených. Zejména ukazatel podílu pozitivních záchytů na počet provedených testů, který naštěstí také klesá. Bohužel ale stagnuje podíl onemocnění u občanů nad 65 let, kteří jsou v nejzranitelnější skupině obyvatel.

„Tam ta situace není horší, ale není ani lepší. To jsou dvě základní věci, podle kterých je možné usuzovat, jak se situace bude v nejbližší době vyvíjet,“ říká Jágrová podle informací serveru Echo24.cz. I vzhledem ke stále vysokým číslům nakažených je, podle ní, brzy na rušení restrikcí a je potřeba počkat na další data.

Jágrová absolutně nemá pochopení pro davy lidí, které se shromažďují v sobotu v supermarketech před jejich nedělním zavřením. „Je důležité to, aby si lidé uvědomili, že je potřeba i v těchto situacích dodržovat rozestupy. Ty u nás nedodržuje nikdo. Všichni se nahrnou teď okamžitě do metra, na schody, do obchodů. Nikdo rozestupy prostě nedodržuje,“ rozčiluje hygieničku.

Lidé by si měli nákupy lépe rozvrhnout – a v sobotu nakupování klidně vynechat. „Jestliže půjdu nakoupit, nechci se v obchodě tlačit a chci mít možnost dodržet rozestup, tak půjdu asi v době, kdy předpokládám, že tam bude menší počet nakupujících,“ radí Jágrová, s tím, že lidé určitě bez některé návštěvy obchodu hlady nezemřou.

Podle Jágrové je v Praze kvůli komunitnímu šíření prakticky nemožné vytrasovat, kde se pacient nakazil. Problém je zejména kvůli velké mobilitě, kdy lidé dojíždějí do práce přes celou Prahu. Fakt, že dopravní podnik omezil některé spoje a proto se v nich může hromadit více lidí, prý negativně nevnímá. „Běžně jezdím metrem a nemyslím si, že by bylo přecpané. Alespoň ne v dobu, kdy jezdím já,“ říká Jágrová. A dodává, že v době, kdy je většina škol a služeb zavřená, se lidé nejčastěji nakazí v rodině nebo na pracovišti.

Namátkovou kontrolu nemocnic a sociálních zařízení ze strany institucí hygieny prý Jágrová neplánuje. Místo toho se spíše snaží nabídnout metodickou pomoc. Jágrová tak reagovala na aféru moravskoslezských hygieniků, kteří si za namátkovou kontrolu nemocnic vysloužili velkou kritiku.

Případů opakovaného onemocnění covidem-19 je prý naprosté minimum. „Celostátně to vůbec nevím, a jestli jich v Praze to tak do deseti? Určitě jich víc nebude,“ řekla, s tím, že se to dá snadno zjistit podle rodného čísla v databázi orgánů hygieny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …