Na společné schůzce se sejdou zástupci pražské koalice Spolu a hnutí ANO

11.12.2022 6:15 | Zprávy

Na společné schůzce se dnes sejdou zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a hnutí ANO. Jednat mají o podobě nového vedení města. ČTK to sdělili zástupci stran. Společnou koalici Spolu i ANO dosud vylučovaly, neboť zástupci Spolu usilují o vznik koalice na půdorysu té vládní, proto dosud jednali pouze s Piráty a hnutím STAN. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým ANO a třetími Piráty. Magistrát je v metropoli jediným místem, kde zatím koalice nevznikla, ve všech městských částech jsou již domluveny.

Na společné schůzce se sejdou zástupci pražské koalice Spolu a hnutí ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Pražské ANO již na konci října nabídlo koalici Spolu, že by podpořilo dočasnou menšinovou radu. Jako důvod uvedlo protahující se povolební jednání. Zároveň chtěli zastupitelé ANO řešit některá pro město zásadní témata, kterými jsou například energie nebo bydlení. Koalice Spolu tehdy nabídku odmítla s odůvodněním, že je pro ni prioritou koalice kopírující tu vládní.

Zástupci Spolu po úterní schůzce s vyjednávacími týmy Pirátů a STAN uvedli, že jednání kvůli přístupu Pirátů nikam nevedou a nyní budou usilovat o podporu stran zastupitelstva s výjimkou SPD pro menšinovou radu. Hlavní spor je ohledně rozdělení míst v jedenáctičlenné radě, Spolu chce kromě postu primátora i většinu šesti hlasů, což podle Pirátů neodpovídá volebnímu výsledku Spolu, který byl necelých 25 procent hlasů.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer Spolu se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se Spolu, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Prahy Sobě k jednáním, což Spolu odmítá. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii města od roku 1993.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…