Na tři roky se zpomalí růst penzí. Klaus podepsal novelu

12.09.2012 18:59

Prezident Václav Klaus podepsal novelu, která zpomalí na tři roky růst penzí. Nevyhověl tak přání Rady seniorů ani ČSSD, kteří žádali o prezidentovo veto, což by umožnilo třetí projednání ve sněmovně.

Na tři roky se zpomalí růst penzí. Klaus podepsal novelu
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Václav Klaus přednášel na Žofínském fóru
reklama

Penze se budou podle zákona po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru.

Vláda nižší valorizaci prosadila jako součást úsporných opatření ke snížení schodků státních rozpočtů. Kabinet tak počítá s tím, že by v rozpočtu mohl v příštím roce ušetřit 9,5 miliardy korun, do roku 2015 by to mělo být celkem 47,7 miliardy korun.

Průměrný důchod by se měl v příštím roce zvýšit podle dosavadních propočtů zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru jen o 383 korun navíc. Průměrná starobní penze dosáhla na konci března 10.740 korun.

Opozice označovala snížení valorizace penzí za asociální a nemravné, reálná výše důchodů prý bude klesat. Někdejší ministryně a místopředsedkyně Klubu důchodců ČSSD Květoslava Kořínková dnes uvedla, že předloni se na hranici chudoby dostala desetina českých seniorek a seniorů, v příštím roce by to mohlo být až 18 procent. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …