Na útoky islamistů v Paříži reagoval syrský prezident Asad. Prý Západ varoval, ten ho ale neposlechl

14.01.2015 14:33

Západ prý neposlouchal Sýrii, když jej varovala, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se to v jeho zemích odrazí. V rozhovoru, který poskytl českým Literárním novinám, to v reakci na teroristické útoky v Paříži uvedl syrský prezident Bašár Asad. Podporou terorismu měl na mysli podporu povstaleckých skupin, které bojují proti jeho režimu.

Na útoky islamistů v Paříži reagoval syrský prezident Asad. Prý Západ varoval, ten ho ale neposlechl
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad
reklama

"Mluvíme-li o terorismu, o zabíjení civilistů, tak bez ohledu na politické postoje, shody či neshody s lidmi, kteří byli zabiti, toto je případ terorismu. A my jsme proti zabíjení nevinných lidí kdekoli na světě," uvedl Asad k teroristickým útokům v Paříži. Situaci vztáhl na dění v Sýrii. Jak uvedl, podobné situaci dobře rozumí, protože jsou zemí, která trpí "terorismem poslední čtyři roky" a ztratila tisíce nevinných životů. Syrští představitelé za teroristy označují všechny povstalce bojující proti režimu.

To, co se stalo ve Francii, dokazuje, že pravdu jsme měli my

"Říkali jsme Západu, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se vše odrazí ve vašich zemích a na vašich lidech," prohlásil Bašár Asad, který se loni v létě ujal prezidentské funkce již potřetí za sebou. "Neposlouchali nás. Západní politici jsou krátkozrací a úzkoprsí. To, co se stalo ve Francii, ale dokazuje, že pravdu jsme měli my," dodal.

Syrský konflikt si vyžádal už více než 200 tisíc mrtvých

Povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které přerostlo v občanskou válku, začalo v březnu roku 2011. Od té doby si konflikt vyžádal přes 200.000 obětí. Boje mezi povstalci a vládními jednotkami ale v poslední době poněkud ustoupily do pozadí a na intenzitě nabývají zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů. V nich jsou úspěšní hlavně radikálové z Islámského státu (IS), kteří obsadili rozsáhlá území v Sýrii i v sousedním Iráku.

Vyšetřovatelé OSN již dříve uvedli, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti páchají v Sýrii jak radikálové z hnutí Islámský stát, tak i syrská vláda. Konkrétně zmínili, že prověřují důkazy o mučení a zabíjení právě v syrských věznicích. Před pár dny rovněž OSN oznámila, že získala detailní důkazy o tom, že syrská vláda používala při současné válce proti civilistům chemické zbraně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…