Na východě Ukrajině se dál válčí, separatisté prý útočí

16.07.2014 10:34

Pokusy o jednání s proruskými separatisty na Ukrajině neuspěly, konstatovala podle agentury AFP kontaktní skupina, složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Povstalci mezitím podle ukrajinských médií přešli do útoků na pozice ukrajinské armády u pohraničních přechodů s Ruskem. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Evropskou unii, aby na summitu v Bruselu zpřísnila sankce proti Rusku za podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Na východě Ukrajině se dál válčí, separatisté prý útočí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pozůstatky z bojů

"Bohužel, videokonference se separatisty, naplánovaná na úterý, se nekonala. Svědčí to o tom, že separatisté nejsou ochotni zapojit se do důležitých jednání o oboustranně uznávaném příměří," uvedla kontaktní skupina v prohlášení, zveřejněném na webu OBSE.

Vládní jednotky během uplynulé noci v Doněcké a Luhanské oblasti opět čelily palbě povstalců z raketometů, minometů a samohybných houfnic, na což odpovídaly odvetným ostřelováním povstaleckých pozic. Ztráty se podle webu listu Ukrajinska pravda ještě upřesňují.

Rebelové podle agentury Unian od rána útočí na jednotky Národní gardy u obce Marynivka, kde se nachází i pohraniční přechod s Ruskem. Gardistům se podařilo útoky vedené za palby tanků, minometů a řízených střel odrazit, ale nyní separatisté útočí v jiném místě, u obce Tarany.

Armáda se snaží své obklíčené jednotky vyprostit

V sousední Luhanské oblasti jsou prý vojáci u obce a přechodu Izvaryne v kritické situaci, protože už čtvrtý den bojují v obklíčení a kvůli ustavičné palbě, vedené od ruských hranic z raketometů a děl, nemohou ani převézt raněné a padlé. Armáda si je podle mluvčího Vladyslava Selezňova vědoma situace a snaží se obklíčené jednotky vyprostit. "Nezapomněli jsme na ně a děláme vše, co je v našich silách, abychom jim pomohli," řekl televizi.

Asi stovka příbuzných vojáků podle Unianu demonstruje před prezidentskou kanceláří v Kyjevě. Stěžují si jak na špatné podmínky vojáků, tak i na to, že se vzbouřenci prý válčí jen děti prostých Ukrajinců, a ne potomci hodnostářů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

14:00 Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

V Podtrženo, sečteno! na XTV opět účtoval Ondřej Hejma a vzal to hezky od podlahy. Klause mladšího p…