Nabízejte si dál ty své koblihy, vmetl Babišovi zemanovec. Došlo i na jitrnice

10.10.2013 21:48

Do podzimních voleb zbývají pouhé dva týdny. Přestože se to v médiích předvolebními průzkumy jen hemží, mnozí voliči ještě nemají jasno a o výsledku se tak rozhodne až na poslední chvíli. V pořadu Témata týdne: Rozhodněte volby televize Barrandov se na tom shodl předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a kandidát SPOZ v Královéhradeckém kraji Miroslav Štěpán.

Nabízejte si dál ty své koblihy, vmetl Babišovi zemanovec. Došlo i na jitrnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s koblihami
reklama

„Nejprve musíte mít prase a pak jíst jitrnice,“ vyjádřil se s úsměvem Gazdík k otázce, zda by chtěl za premiéra svého předsedu Karla Schwarzenberga. Volební kampaně většiny stran totiž považuje za umělé a lidé stále ještě váhají, k jakému politickému subjektu se přikloní.

Zároveň odmítl spekulovat, s jakými stranami by TOP 09 a STAN navázaly spolupráci. „Před volbami nevylučuji spolupráci s žádnou stranu vyjma KSČM,“ zdůraznil. K možné koalici s ANO se tak nevyjádřil, ale směrem k přítomnému Babišovi poznamenal, že v jejich programu je sice mnoho užitečných věcí, ale zcela prý zapomněli uvést způsob, jak by jich chtěli docílit.

Fotogalerie: - Babišovy dobroty

Andrej Babiš na pražském Andělu promlouval s občan...
Nejprve formou diskuze neoficiálně
Andrej Babiš, lídr hnutí ANO v Praze
K občerstvení se podával makovec a jednohubky zřej...
Volební slogan zatím zaměstnal bodyguardy
Setkání pokračovalo debatou moderovanou.

A konkrétnější o možných budoucích koalicích nechtěl být ani Babiš. Vyloučil však jakoukoliv spolupráci s ČSSD, a to kvůli jejich plánu navýšit daně, a také s KSČM, protože prý usilují o zánik všech soukromých podniků a vybudování státních společností. „Starostové jsou velmi důležití. Otázka je, jestli jsou ve správné společnosti s Kalouskem. Myslím si, že ne,“ rýpl si do bývalého ministra financí a místopředsedy TOP 09.

Gazdík a Babiš: Zemanovci mají falešné sponzory

Babiš prohlásil, že ANO je jediné hnutí, které před volbami vede jasné a transparentní financování. „Na rozdíl od financování SPOZ, které má falešné sponzory. A pochyby jsou i u TOP 09, kterou měla sponzorovat nějaká paní Benešová. Jsme na tom nejlépe ze všech stran,“ nechal se slyšet.

Proti takovým slovům se ale Gazdík hlasitě ohradil. „Nejsou jediné transparentní hnutí, i Starostové jsou transparentní. Největší sponzor kampaně TOP 09 není paní Benešová, ale právě my, Starostové, kteří podpoří kampaň osmi miliony korun. TOP 09 má také transparentní účet, na rozdíl tady od zemanovců,“ přisadil si i on do strany SPOZ.

Štěpán však stranu bránil. Protože není člen, nemá ani přístup k informacím o financích ve straně, ale je si jistý, že po volbách každá strana, SPOZ nevyjímaje, bude muset své prostředky zveřejnit. A zemanovci se prý nebudou muset za nic stydět. „Pan Babiš může nabízet koblihy dál, my máme své sponzory,“ vrátil úder.

Babiš zamává politickou scénou, míní Plesl

Zemanovci se v posledních týdnech potýkají s mnoha problémy, podle Štěpána ale obavy o její další existenci nejsou na místě. „Tyhle vnitřní problémy doprovázejí víceméně každou stranu, a pokud se s nimi vypořádá, tak alespoň veřejnost vidí, že se strana je schopná problémy řešit,“ míní.

Za hlavní cíl si klade Babiš a jeho hnutí zejména změnu politického systému. „Pan Rusnok si dělá, co chce, pan Zeman taky, a to chceme změnit. Musíme mít zákon o státní službě a většinový systém, protože je mnohem akčnější,“ upřesnil a dodal: „Nabízíme skutečnou změnu a naději.“ Opačně se proti němu vymezil Štěpán: „Sami vidíme, co tady strany za dobu svého vládnutí předvedly. Chceme napravit jejich chyby.“

Pořadu se účastnil i novinář Jaroslav Plesl, který prozradil svůj odhad toho, jaký výsledek volby přinesou. „Myslím si, že pan Babiš směřuje k velkému volebnímu úspěchu, očekávám 15 až 20 procent, což velmi zamává s celou politickou scénou. TOP 09 se bude přetahovat s ODS o čtvrté místo a spíše skončí pátá, pokud nezmění svou kampaň. Problém vidím u SPOZu. Myslím si, že hádky a vnitřní spory zabrání, aby se zemanovci dostali do Parlamentu,“ očekává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…