Nachytali Piráty na švestkách. Už dva roky zpátky to chtěli... Stopy k neziskovce s obřím rozpočtem

06.03.2021 10:29 | Zprávy

Mezi lidskoprávní organizací Liga Libe a Piráty se rozhořel ostrý spor o tom, zda by se měl podpořit zákaz použití olova ve střelivu a nakolik by měl náš stát ustupovat Evropské komisi. „Jestliže jsme součástí nějakého celku, jehož součástí chceme i zůstat, a ten celek zavede pravidla, tak skutečně nemůžeme dětinsky říct ‚nás to nezajímá, my to budeme ignorovat‘,“ zaznělo k věci od koordinátora Pirátů k zákonu o zbraních. Z Ligy LIBE však padlo varování, že pokud jednou přijmeme stanovisko EU, tak už není cesty zpět. Zaznělo i přirovnání ke kolaboraci za protektorátu.

Nachytali Piráty na švestkách. Už dva roky zpátky to chtěli... Stopy k neziskovce s obřím rozpočtem
Foto: LIGA LIBE
Popisek: LIGA LIBE logo

Vypjatou diskusi nejprve rozvířila dva roky stará komunikace z fóra Pirátské strany, kde se hovoří o možnosti zákazu olověných broků. Vedení Ligy LIBE popisuje, že podle zástupců Ligy Libe ukazuje to, že jsou Piráti „zjevně tak nedočkaví ohledně realizace nedávno již vyhlášených bruselských všeobecných a plošných zákazů olova ve střelivu, že se mnozí v této partaji již ověřeně snaží iniciovat zákazy přímo v naší Sněmovně“. „Tedy ještě vůbec dříve, než je vůbec odhlasuje a prosadí úředníci Evropské komise,“ poznamenává s komentářem, že postupné omezování týkající se zbraní je nyní „mazaně maskované za ‚ekologii‘“.

Zákaz olova ve střelivu navrhoval pirát Zbyněk Janoška, který působí i ve společnosti Birdlife, provázané s Českou společností ornitologickou. Vedení Ligy LIBE tuto organizace považuje za „ekoextremistickou“ a poukazuje, že je dle nich příjemcem „záhadně obrovských dotací“ a operuje s až půlmiliardovým rozpočtem.

Připomíná, že tato neziskovka se „proslavila“ již dříve, a to vypracováním pravidel pro zákaz používání olova na mokřadech, které poté doručila Evropské komisi a ta je nakonec schválila. Dle Ligy LIBE byla ovšem definice mokřadu „doslova každá louže“ a ve věci nakonec zasáhl i úřad evropského ombudsmana, který shledal, že Evropská komise ve věci procesu zákazu olova pochybila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…