Nachytaní separatisté? Petra Procházková předkládá důkazy, že malajsijské letadlo sestřelili oni

18.05.2015 8:01

Známá novinářka Petra Procházková na webu Lidovky.cz představuje tvrzení britské „investigativní skupiny“ Bellingcat investigative journalism, podle kterého je zřejmé, že malajsijský boeing nad Donbasem vloni sestřelili povstalci s pomocí Rusů.

Nachytaní separatisté? Petra Procházková předkládá důkazy, že malajsijské letadlo sestřelili oni
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Novináři z britské skupiny prý postupovali s neobyčejnou důsledností a přinesli důkazy, že střelba vzešla z raketového systému Buk, jehož pohyb byl zmapován prakticky minutu po minutě. Měl být přivezen čtyřmi ruskými řidiči k hranicím s Ukrajinou, za dozoru ruské motorizované brigády. Společně s ním byly přivezeny ještě tři další systémy.

Celý článek ZDE

Pouze jeden z nich měl pokračovat na území Ukrajiny, a následně zabít pasažéry civilního letadla. Důkazy pro toto šetření měli britští žurnalisté obstarat například i na sociálních sítích. Řidiči se totiž měli vedle nákladního vozu, který raketové systémy převážel, dokonce vyfotografovat. Rakety měly být přivezeny do Rostovské oblasti, což je hraniční oblast Ruska u ukrajinských hranic. Zde měly být čtyři systémy rozvezeny podél celé hranice Ruska s územím ovládaným separatisty.

VŠE, CO JSME NAPSALI O SESTŘELENÍ LETADLA NAD UKRAJINOU

Jeden z nich hranici přejel a odjel až do Doněcku. Hranicí měl překročit v noci ze 16. na 17. července. Brzy ráno 18. července, hned po katastrofě, měl hranici překročit zpět, a následně jej Rusové odvezli daleko od hranice, do vojenského ležení v Kamensk- Šachtinsku.

K odhalení prý velmi přispěl ruský vyjín Dmitrij Zubkov. Ten měl sloužit ve 147. motorizovaném praporu a jeho facebooková stránka se měla změnit ve „fotozprávu o cestě Buku na Ukrajinu“. Vyvěsil totiž mnoho fotografií z dopravy Buku. Poté se vrátil na základnu a ještě než byl sestřelen malajsijský letoun, měl odejít do civilu.

Zpráva zavražděného předáka ruské opozice Borise Němcova zase odkazuje na internetová vyjádření separatistů, že „konečně získali rakety Buk“. V den sestřelu pak separatistické a ruské servery nadšeně informovaly o sestřelení ukrajinského vojenského letadla, než se zjistilo, že se jednalo o civilní Boeing.

Posledním důkazem je pak diskuse v ruském listu Novaja gazeta. Tam byla zveřejněna zpráva ruských expertů, vinící ze sestřelu Ukrajince, ovšem v diskusi následně novináři přiznali, že autory dokumentu vůbec neznají. Navíc odkazjí na analýzu Marka Solonina, historika a leteckého konstruktéra, který zpochybňuje tvrzení, že střela vyšla z ukrajinských pozic jako „na první pohled nesmyslné“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…