Nachytaní separatisté? Petra Procházková předkládá důkazy, že malajsijské letadlo sestřelili oni

18.5.2015 8:01 dop.

Známá novinářka Petra Procházková na webu Lidovky.cz představuje tvrzení britské „investigativní skupiny“ Bellingcat investigative journalism, podle kterého je zřejmé, že malajsijský boeing nad Donbasem vloni sestřelili povstalci s pomocí Rusů.

Nachytaní separatisté? Petra Procházková předkládá důkazy, že malajsijské letadlo sestřelili oni
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Novináři z britské skupiny prý postupovali s neobyčejnou důsledností a přinesli důkazy, že střelba vzešla z raketového systému Buk, jehož pohyb byl zmapován prakticky minutu po minutě. Měl být přivezen čtyřmi ruskými řidiči k hranicím s Ukrajinou, za dozoru ruské motorizované brigády. Společně s ním byly přivezeny ještě tři další systémy.

Celý článek ZDE

Pouze jeden z nich měl pokračovat na území Ukrajiny, a následně zabít pasažéry civilního letadla. Důkazy pro toto šetření měli britští žurnalisté obstarat například i na sociálních sítích. Řidiči se totiž měli vedle nákladního vozu, který raketové systémy převážel, dokonce vyfotografovat. Rakety měly být přivezeny do Rostovské oblasti, což je hraniční oblast Ruska u ukrajinských hranic. Zde měly být čtyři systémy rozvezeny podél celé hranice Ruska s územím ovládaným separatisty.

VŠE, CO JSME NAPSALI O SESTŘELENÍ LETADLA NAD UKRAJINOU

Jeden z nich hranici přejel a odjel až do Doněcku. Hranicí měl překročit v noci ze 16. na 17. července. Brzy ráno 18. července, hned po katastrofě, měl hranici překročit zpět, a následně jej Rusové odvezli daleko od hranice, do vojenského ležení v Kamensk- Šachtinsku.

K odhalení prý velmi přispěl ruský vyjín Dmitrij Zubkov. Ten měl sloužit ve 147. motorizovaném praporu a jeho facebooková stránka se měla změnit ve „fotozprávu o cestě Buku na Ukrajinu“. Vyvěsil totiž mnoho fotografií z dopravy Buku. Poté se vrátil na základnu a ještě než byl sestřelen malajsijský letoun, měl odejít do civilu.

Zpráva zavražděného předáka ruské opozice Borise Němcova zase odkazuje na internetová vyjádření separatistů, že „konečně získali rakety Buk“. V den sestřelu pak separatistické a ruské servery nadšeně informovaly o sestřelení ukrajinského vojenského letadla, než se zjistilo, že se jednalo o civilní Boeing.

Posledním důkazem je pak diskuse v ruském listu Novaja gazeta. Tam byla zveřejněna zpráva ruských expertů, vinící ze sestřelu Ukrajince, ovšem v diskusi následně novináři přiznali, že autory dokumentu vůbec neznají. Navíc odkazjí na analýzu Marka Solonina, historika a leteckého konstruktéra, který zpochybňuje tvrzení, že střela vyšla z ukrajinských pozic jako „na první pohled nesmyslné“.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

11:29 Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

„Chyba se stala hlavně v tom, že...“ Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan obsáhle promluvil ke…