Nacistické Německo, okupace! Okamura chce zasáhnout do státních svátků

25. 1. 2020 7:50

V Poslanecké sněmovně v pátek padaly nové nápady na rozšíření nebo změny významných dnů v českém kalendáři. S návrhem na změnu zákona o státních svátcích přišlo tentokrát hnutí SPD, informuje server Novinky.cz.

Nacistické Německo, okupace! Okamura chce zasáhnout do státních svátků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura ve sněmovně
reklama

Poslanci SPD prosazují, aby byl nově významným dnem také 15. březen, a to jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Uvádějí, že 15. březen 1939 byl počátkem nejtragičtější etapy moderních českých dějin, kdy země přišla o zbytky suverenity.

Jako argument pro svou novelu zákona předkládají výsledky bádání historiků z Vojenského ústředního archivu, kteří počet obětí nacismu v tehdejším Československu vyčíslili na zhruba 343 tisíc, dalších 122 tisíc lidí bylo perzekvováno.

Kromě toho navrhují změnit označení významného dne, který připadá na 18. červen, a to ze Dne hrdinů druhého odboje na Den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Dosavadní pojem druhý odboj je podle okamurovců neurčitý, neutrální a málo známý.

Někteří politici označují jejich nápad za snahu získávat voliče. Jaká bude podpora pro schválení návrhu SPD, není jisté.

Letos poprvé je v kalendáři nový významný den, a to 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Významných dnů, které ale nejsou dny pracovního klidu, už má Česko celkem patnáct.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…