Náckové jsou v krizi. Hádají se a nemají peníze

07.05.2012 16:23

Vliv české extrémní pravice slábne. Podepsaly se na tom represe státních orgánů i vzájemné spory. Projevuje se i nedostatek vůdčích a organizačních talentů. Kvůli tomu nepředstavuje extrémní pravice sjednocený celek, ale spíše směsici myšlenkových proudů. Píše se o tom ve zprávě, kterou má ve středu projednat vláda.

Náckové jsou v krizi. Hádají se a nemají peníze
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Až dvě stovky příznivců DSSS se sešlo v Praze na Můstku k poklidné demonstraci

Hlavní silou extrémní pravice byla v minulém roce Dělnická strana sociální spravedlnosti a její odnož „Dělnická mládež“. Ty se však zaměřovaly spíše na lokality se zvýšeným sociálním napětím. Jinde byly prakticky neviditelné.

Obecně se podle zprávy česká nacionalistická scéna nachází v krizi. Uskupením, která si navzájem konkurují, chybí dlouhodobá koncepce, finance i aktivní členská základna. Problém mají i se sháněním nových sympatizantů. Levicový extremismus podle zprávy také stagnuje, zejména jeho marx- leninistická část, ve  které některé uskupení vloni zcela utlumila svou činnost.

Na druhou stranu však zpráva potvrzuje informace z dokumentu o vnitřní bezpečnosti, který vláda schvalovala začátkem května. V něm se mluví zejména o nárůstu veřejně pořádaných extremistických akcí. Oproti roku 2010, kdy jich bylo zhruba 200, narostl počet až na 334 akcí. 123 z nich organizovala extrémní pravice, 211 pak levice.

Nelze přehlédnout též činnost lokálních extremistických buněk, těžících z místních problémů.  Radikálové také více než v minulosti využívají ke své činnosti internet, zejména diskusní fóra, blogy a sociální sítě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …