Nadprůměrné platy neberou jen ministři, ale i developeři nebo železničáři

22.06.2012 8:41

Firmy se pomalu oklepávají z krizových let. Anketa Lidových novin (LN) ukázala, že nadprůměrné platy dnes neberou jen ministři a jejich náměstci, jak si občané často myslí. Slušně se daří i zaměstnancům Českých drah, Dopravního podniku Praha, ale mimopražským firmám. Přesto, o průměrné mzdě si může velká část zaměstnanců nechat jen zdát.

Nadprůměrné platy neberou jen ministři, ale i developeři nebo železničáři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

O průměrné mzdě, která v tuto chvíli přesahuje 24 tisíc korun, toho bylo napsáno již hodně. Často se opakuje tvrzení, že většina národa na ni nedosáhne, stejně tak jako výrok, že takhle vysoká je díky platu ministrů a jejich náměstků. Dnešní Lidové noviny (LN) ale přinášejí informaci, ze které vyplývá, že se firmám v Česku zase začíná dařit a zvedají mzdy svých zaměstnanců. Např. v pražské developerské firmě si zaměstnanci mohou přijít až na 52 554 korun.

V některých regionech je průměrná mzda jen snem

Nejvíce, průměrně 52 554 korun, brali podle zjištění LN zaměstnanci firmy, která staví byty v Praze. „Chci špičkové lidi a požaduji po nich stoprocentní nasazení. Tito pracovníci si zaslouží adekvátní nadstandardní ohodnocení,“ říká ředitel a majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Meziročně Ekospol zvýšil platy o 2,7 procenta.

Ankety, která zjišťovala, zda firmy v poslední době sahají ke zvyšování mezd, se zúčastnila padesátka společností a mzdy zvyšuje většina z nich, nevyjímaje Škodu Auto, České dráhy nebo zaměstnanci Dopravního podniku Praha. Zmínění železničáři si měsíčně přijdou na částku přesahující šestadvacet tisíc korun.

Podle všeho se ale daří i řadě mimopražských firem. Kupříkladu dvanáct set přidala svým lidem i firma Grund z Mladých Buků u Trutnova. Dnes tam berou průměrně 19 530 korun měsíčně. Pravda, tady průměrné mzdy nedosahují ani po zvýšení platů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…