Nadřazování hospodářských a sociálních práv lidským. Změna politických poměrů, varuje Kroupa

09.01.2017 21:51

Filozof, disident a bývalý předseda ODA Daniel Kroupa se v rozhovoru pro server Aktuálně.cz rozpovídal o Chartě 77, o demokracii i o lidských právech. Mimo jiné uvedl, že v Česku nemáme dost demokratů.

Nadřazování hospodářských a sociálních práv lidským. Změna politických poměrů, varuje Kroupa
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

Úvodem se Kroupa vyjádřil k Chartě 77, jež v těchto dnech slaví 40. výročí. „Charta je naléhavá v Číně, Rusku a mnoha jiných zemích, kde vládnou režimy, které nedodržují a nectí lidská práva. Česká republika přijala Listinu základních práv a svobod a tento dokument umožňuje každému občanu domoci se jich u soudu. A pokud se mu to nepodaří tady, může se jich domoci ve Štrasburku. Ať se nám tedy současný režim líbí nebo ne, nemůžeme o něm říci, že neuznává lidská práva, k jejichž obraně byla Charta 77 založena. V tomto ohledu už její zakládající texty aktuální nejsou, což je dobře,“ podotkl Kroupa. 

Zároveň však uvedl, že se obává, že je v Česku málo demokratů nebo se alespoň nedostatečně občansky projevují. „Všimněte si, jak se začínají hospodářská a sociální práva nadřazovat lidským. To je osvědčený způsob, jak měnit politické poměry nejprve navenek a postupně se to rozbují do vnitřní politiky jako rakovina. Je to pohrdání lidskými právy,“ domnívá se. A dodává, že je zkrátka nutné, abychom si byli vědomi odpovědnosti vůči celku.

  • Původní text ZDE

„Svobody, jako je svoboda shromažďovací nebo petiční, mají smysl pouze v případě, že lidé mají ochotu je využívat,“ dodal. Rozdíl v tehdejší a dnešní době, co se týče peticí, je podle něj ten, že většina lidí tehdy měla strach, že upoutá pozornost StB, podstupovala i reálné riziko. „Dnes hrozí jen to, že se vám někdo bude smát,“ řekl.

Sám Kroupa o Chartě věděl již od začátku jejích příprav, a to od Václava Vendelína Komedy, který se toho účastnil. „Jenže 29. prosince se mi narodil třetí syn a já měl spoustu starostí obstarat sám zbylé dva. Když Charta byla 6. ledna zveřejněna, měl jsem zrovna narozeniny, přijel mě navštívit Martin Palouš a přinesl ji s sebou. Podepsal jsem ji po poradě s mojí ženou hned. Můj podpis ale někdo zničil při domovní prohlídce StB, tak jsem jel krátce na to na Břevnov k Janu Sokolovi a podepsal ji znovu. Proto byl můj podpis zveřejněn až v květnu. Byla to hektická doba,“ zmínil Kroupa. 

Vzpomněl i na následné zatýkání a výslechy StB. „Přišel také nepříjemný nátlak a musím říci, že se týkal i našich dětí. Když mě jednou estébáci zatkli, řekli mi, že zatkli moji ženu, děti odvezli do dětských domovů a už je nikdy neuvidím. Snažili se tímto psychickým nátlakem na mně vynutit přiznání a svědectví proti přátelům. To byl asi nejhorší okamžik, jaký jsem během těch výslechů zažil,“ uvedl se slovy, že v té chvíli mu pomohly četba Solženicynových děl a rady zkušených politických vězňů. 

Závěrem se pak Kroupa vyjádřil k pro něj naprosto nefunkčnímu systému občanského vzdělávání. „Žáci a studenti se tak s ústavou a ústavními hodnotami seznamují naprosto nedostatečně; výuka toho nejdůležitějšího pro zralý občanský postoj probíhá na školách jen letem světem. Když se pak ptám maturantů u přijímaček na vysokou školu na jejich základní lidská práva, často nemají potuchy, na co se jich ptám. Myslím, že s reformou školství je potřeba začít právě zde,“ uvedl se slovy, že je nutné také naučit studenty hledat a rozpoznávat pravdivé informace. 

„A v neposlední řadě je třeba změnit pohled na ekonomickou činnost. Ekonomický materialismus zcela zatemnil skutečnost, že blahobyt se rozvíjí podnikáním. A jak už jsem řekl, podstatou podnikavosti je tvořivost a ta vzniká a kvete pouze v kulturním prostředí. Když přijdete mezi opravdu velké byznysmeny, jsou to lidé, kteří se baví o kultuře, o tom, co četli či viděli, a ne jen o kšeftech. Je příznačné, že si dnes mnozí lidé neumějí představit, že životní úspěch by se mohl odehrávat také v jiném, nemateriálním světě. V tomto stále zůstávají Marxovými zajatci,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…