Nadržený špindíra. Vláda lže a pouští sem imigranty znamenající vážné riziko. Ptali jsme se politiků na kauzu sestry z Bulovky znásilněné zde legálně žijícím Afgháncem a...

08.11.2016 16:01

ANKETA Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák ParlamentnímListům.cz řekl, že vazebně stíhaný Afghánec, podezřelý z pokusu o znásilnění zdravotní sestry z Nemocnice na Bulovce, se „ocitl na našem území legálně a je zařazen do jistého migračního programu“. Co tomu říkají politici?

Nadržený špindíra. Vláda lže a pouští sem imigranty znamenající vážné riziko. Ptali jsme se politiků na kauzu sestry z Bulovky znásilněné zde legálně žijícím Afgháncem a...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Poslední den v provizorním táboře „Džungle“ u Calais. Dnes francouzské úřady začaly asi týdenní akci na jeho vyklizení. Jde o přesídlení cca 8000 migrantů
reklama

„Podle mých informací ze spisu se vazebně stíhaný muž ocitl na našem území legálně a je zařazen do jistého migračního programu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz soudce Novák.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co tomu říkají. Předáci vládní koalice se k věci nevyjádřili. Ticho po pěšině. Na dotaz redakce neodpověděl ani předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš, ani předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek či ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec zodpovědný za bezpečnost občanů a imigraci.

Zákonodárci se často udiveně ptali, o jaký „jistý migrační program“ jde, a řada z nich se na to bude chtít zeptat vlády. Někteří naznačili, že vláda lže a pouští potají na naše území imigranty, kteří představují vážné bezpečnostní riziko. Poslanec Martin Lank připomněl, že Úsvit předložil návrh zákona, podle kterého by azylové řízení automaticky skončilo pro pachatele jakéhokoli trestného činu, ale vládní koalice to zamítla.

Vláda sem zcela zjevně pouští imigranty, kteří představují vážné bezpečnostní riziko

„Je to ohavnost, stejně jako by se toho dopustil náš občan nebo jakýkoli jiný státní příslušník přítomný legálně na našem území. Pevně doufám, že bude-li vina prokázána, bude také přísně potrestán,“ řekl redakci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Neznám podrobnosti tohoto případu. Vyjádřit se musí ministerstvo vnitra, popřípadě organizace, která tohoto uprchlíka do programu zařadila. Obecně se dá říci, že pokud se jakýkoli žadatel o azyl dopustí trestného činu, měl by být potrestán a poté vyhoštěn,“ odpověděl redakci předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Znovu a znovu se musím ptát, na co pořád čekáme? Sněmovna se už měsíce dohaduje o naší novele azylového zákona. Podle naší novely by měl migrant za spáchání trestného činu nebo nelegálního překročení hranice ztratit právo na udělení azylu! Současná právní úprava není absolutně připravena reagovat na současnou situaci a bezpečnostní ohrožení našich občanů. Podle současné úpravy ztratí migrant nárok na udělení azylu pouze za zvlášť závažný trestný čin. Do této kategorie ale nespadá například znásilnění. Stále se valí nekonečné davy uprchlíků, kteří nemají žádný respekt k našemu právu a spravedlnosti. O azyl mohou žádat zločinci, násilníci či kriminálníci. Případ znásilnění sestry v nemocnici na Bulovce je toho jasným důkazem. Vládní strany snad čekají na hromadné znásilnění, aby se naší novelou začaly konečně zabývat?“ zlobí se předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„A to uváděl jen ‚pro úplnost‘ – anebo jako polehčující okolnost? Že se tu sázejí tresty i holému zadku, vystrčenému na konvoj ‚našich druhů‘ (s ‚vlajkou z hvězd a pruhů‘), jsme už věděli. Je však i násilí na sestřičce menším deliktem jen proto, že tu ten nadržený špindíra pobývá z vůle smutné tety ze sousední říše – a bruselského ouřady, co si ne a ne dojít na odvykačku od permanentního chlastu?“ zlobí se místopředseda KSČM Josef Skála. Předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz nereagoval.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

„Je otázka, co to znamená legálně. Přihlásil se na naší ambasádě v Turecku nebo v Damašku a požádal o azyl a po té co byl ´prověřený´ přijel s legálními dokumenty? Nebo ho na hranicích po nelegálním překročení odchytla hlídka a poté mu vnitro vyřídilo dokumenty? To my v opozici nevíme, i když bych si vsadil na druhou variantu, jelikož Sobotkova a Babišova vláda celoročně přijímá africké a arabské migranty do České republiky a utrácí za jejich ´integraci´ miliardy korun na úkor českých občanů. Bez detailní informace od vlády nelze tedy komentovat legálnost Afgháncova pobytu. Komentovat lze jediné – zcela prokazatelně všude v Evropě migranti z muslimských nebo afrických zemí, legální i nelegální, zvyšují bezpečnostní rizika a kriminalitu. Tvrdím to po celou dobu a prosazuji nulovou toleranci této migrace. To, že tito migranti jsou problém, je nezvratný fakt a já říkám, že i kdyby v autobuse s migranty bylo 50 doktorů a jeden s granátem, tak s poděkováním vrátím všechny, protože nikdo nemůže odhadnout, který migrant je ten, co bude znásilňovat, zabíjet nebo krást. Ale že to některý začne dělat, je stoprocentně jisté,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Tyto informace nemám a rozhodně se na to budu ptát ministra vnitra. Nicméně pokud zde pobývá legálně, pak předpokládám, že je v procesu posuzování získání azylu. A tady pochybuji, že je zařazen do nějakého migračního programu, který stojí mimo českou azylovou politiku,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Je to jasný důkaz, že česká vláda řeší nelegální imigraci její legalizací. O tomto případě budeme interpelovat vládu ČR. Vláda sem zcela zjevně pouští imigranty, kteří představují vážné bezpečnostní riziko,“ vyjádřil se místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala.

„Vláda by měla s námi přestat hrát betla a dát občanům pravdivé informace a přestat mlžit. Na jedné straně je hlavní mediální zprávou dne, že se ministr financí podívá na Svaz bojovníku za svobodu, jak nakládá se státním příspěvkem 6,3 milionu korun ročně, a na druhé straně připravuje stovky milionů pro pochybné imigrační programy,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Každému, kdo se v ČR jako žadatel o azyl dopustí trestného činu, nesmí být azyl udělen. To je rok stará novela našeho navrhovaného zákona, kterou vláda odmítá. Úsvit ji opakovaně marně předkládá. Tady vidíte výsledek. Je trestuhodné, že se naše vláda nehodlá poučit z nárůstu trestné činnosti imigrantů v Německu, Francii nebo Švédsku,“ zlobí se předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Jak je možné, že by takový gauner měl mít možnost u nás žít?

„U nás pobývá spousta cizinců – Němci, Ukrajinci, Italové, Rusové a tak dále. Někteří z nich páchají zločiny, jakož i naši krajané v zahraničí se někdy proviní. Afghánci mají stejný nárok na legální pobyt jako každý jiný,“ míní čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Bude-li mu prokázána vina, měl by být vyhoštěn bez možnosti žádat u nás znovu o azyl,“ uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

„Ať jde tam, odkud přišel,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Jak je možné, že by takový gauner měl mít možnost u nás žít? Vykastrovat ho, na dvacet let do vězení a poté nemilosrdně vyhostit z republiky! Myslím si, že je důkazem toho, že nemáme možnost kontroly nad tím, jací grázlové označovaní za migranty a uprchlíky do Evropy, a tím k nám, přicházejí. Obávám se, že to je jen jejich nesmělý začátek. To horší nás teprve čeká. Jsem moc zvědavý, jak se k tomuto případu postaví ministerstvo vnitra a spravedlnosti. Doufám, že to pro ně nebude jen malá epizoda nehodna pozornosti. Kdo ho sem pustil? Kdo se omluví té napadené sestře? “ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

Kvůli tomu, že se Afghánec na našem území pohyboval legálně coby součást vládního imigračního programu, hodlá ve čtvrtek interpelovat premiéra Sobotku a jeho stranického kolegu z ČSSD v křesle ministra vnitra Milana Chovance poslanec za ANO Zdeněk Soukup.

„Ve čtvrtek se jich na to chci zeptat, protože o žádném vládním imigračním programu nevím a myslím, že kromě té malé skupiny Syřanů by tady u nás v takovém programu ani žádní imigranti být neměli. Budu důrazně chtít, aby mi to premiér i ministr vnitra vysvětlili,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Soukup. Otázkou ale je, co a zda vůbec mu předseda vlády odpoví. „Už několikrát jsem se premiéra Sobotky pokusil interpelovat na toto téma, vždy se ale tomu vyhnul. Odmítl akceptovat i usnesení Poslanecké sněmovny k tomu, aby nepřijímal žádné přerozdělovací mechanismy, žádné kvóty a aby nepřijímal žádný princip, na jehož základě bude zrušena vízová povinnost s Tureckem,“ dodal poslanec Soukup.

Jak se na našem území ocitl a kdo za to může? Považují nás za podřadné bytosti

„Budu určitě chtít slyšet, jak a za jakých podmínek se dotyčný podezřelý cizinec na našem území ocitl. A hlavně jaký bude jeho další osud ohledně pobytu v ČR v případě prokázání viny. Podle současného zákona totiž nárok na azyl ztrácí jen ten žadatel, který spáchá zvlášť závažný zločin – a znásilnění bohužel není zvlášť závažným zločinem. Rád bych v této souvislosti připomněl, že Úsvit - NK předložil návrh zákona, podle kterého by azylové řízení automaticky skončilo pro pachatele jakéhokoli trestného činu. Vládní koalice to zamítla – a jsem zvědavý, jak bude vysvětlovat obětem, že pachatele i přes jejich čin klidně odmění azylem,“ zlobí se místopředseda Úsvitu a poslanec Martin Lank.

„Pokusem o znásilnění se ocitl na našem území nelegálně a měl by být okamžitě vrácen do vlasti,“ míní europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

V tomto případu je podle poslance ČSSD Richarda Dolejše složité dělat zásadní závěry. „Jde především o lidské selhání jednotlivce, který musí být potrestán podle našeho právního řádu. Nemyslím si, že jde o selhání příslušných státních orgánů. Obecně lze totiž konstatovat, že azylové řízení a migrační programy neřeší a ani nemohou důsledně řešit otázku mentality uprchlíků. Ta většinou vychází z tradic a náboženské orientace nově příchozích. Přístup lidí z islámského světa je vůči nevěřícím bohužel prostě jiný. Považují je z hlediska svého vnímání světa za podřadné bytosti. To je velký problém, se kterým se nyní potýkají především evropské země, které otevřely širokou náruč nekontrolované nelegální migraci z arabského a afrického světa. Ale i země, kde se stal multikulturalismus státní ideologií,“ říká Dolejš.

„V tomto směru musí být všem rozumně uvažujícím lidem jasné, že ideologie bezbřehého multikulturalismu se ocitla ve slepé uličce a začíná být nebezpečnou pro další vývoj v Evropě. A to především z bezpečnostního, sociálního a ekonomického hlediska. Protože začíná ohrožovat hodnotové pilíře, na kterých jsou postaveny základy demokratické křesťansko-židovské kultury moderní Evropy a Západu,“ dodal místopředseda výboru pro bezpečnost Dolejš.

Jak fungují bezpečnostní složky státu? Někdo nám tady očividně lže...

„Zda je tu afghánský násilník legálně či nelegálně, nejsem schopen posoudit. Pokud je tu legálně, pak bude velmi zajímavé zjistit, na základě čeho se sem dostal, kdo to platí a kdo je odpovědný za bezpečnostní aspekt výběru tohoto ‚klienta‘ – o žádném ‚migračním‘ programu jako poslanec nic nevím! Pokud je tu nelegálně, pak bude stejně zajímavé zjistit, jak se sem dostal a jak fungují bezpečnostní složky státu. Definitivně je každá z uvedených eventualit velmi vypovídajícím poznatkem, potvrzujícím můj zásadně odmítavý postoj k tomu typu solidarity v kontextu s řešením migrační situace,“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

„Pokud se prokáže jeho vina, doufám, že ho legálně zavřou a že dostane zcela legální, ale exemplární trest,“ uvedl europoslanec za ČSSD Jan Keller.

„Legálně zde být může, ale porušil náš zákon a zaslouží trest podle našeho práva a samozřejmě vyhostit,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Omlouvám se, ale k dané záležitosti nemám skoro žádné bližší informace, jelikož aktuálně řeším úplně jinou problematiku,“ uvedl senátor STAN Jan Horník.

„Major Terazky by řekl, že je z toho volaký zmetený. Vždyť tady údajně žádní legální migranti nejsou, ne? A soudy zase nesmějí plácat kraviny, ne? Chudák sestra, chudák národ... Je-li to pravda, tak nám tady očividně někdo lže. A kdo lže, ten krade. Snad nám to naše vláda konečně vysvětlí. A to i když její první místopředseda tak rád prohlašuje, že vlastně ‚všetci kradnů‘. Jenže komu tedy lze pak vůbec věřit? Nebo už nám fakt vládne jedině a pouze Brusel?“ vyjádřil se poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Takové lidi tady rozhodně nechceme

„O žádném ‚legálním migračním programu‘ nevím. Řada Afghánců dostala již dříve azyl, dávno před obdobím nekontrolované migrace do Evropy, v souladu s českým zákonem. Pravděpodobně je zde zcela legálně... Pokud pobývá u nás legálně, pak musí vědět, jaké zákony zde platí, co může a co nemůže dělat. České zákony platí pro všechny stejně, tedy i pro něj,“ říká poslanec ANO Karel Rais.

„Podle mě jde o dvě roviny. Tou první je, že pokud spáchal trestný čin, musí být po zásluze potrestán. A to bez ohledu na to, je-li na našem území legálně, či nikoli. Pokud je pobyt nelegální, musejí následovat další opatření. Ta druhá rovina je, že nevím, co to je ‚jistý migrační program‘. A pokud je, vyslovím názor, že takové lidi tady rozhodně nechceme,“ řekl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Co to je ‚zařazen do jistého migračního programu‘? V každém případě podléhá našim zákonům,“ uvedl senátor ODS Jiří Burian.

„Nevím nic o takzvaném migračním programu. Chybějí mi základní informace. Pokud jsou takovéto informace utajované, považovala bych to za nešťastné,“ uvedla poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Jen doufám, že pan mluvčí nemá všechny informace, protože jinak tomu nerozumím. Nevím, co to má být ‚jistý migrační program‘ a to, myslím, nebude jasné většině občanů,“ říká poslanec ANO Vlastimil Vozka.

„Myslím, že by měl nyní být zařazen do první možné skupiny, kterou eskorta speciálních sil deportuje zpět do Afghánistánu. O žádném migračním programu nevím. Pokud existuje, tak tento incident potvrzuje, že je špatný a ohrožuje mé spoluobčany. Tedy za mě pomožme, ale jen na území první bezpečné země,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Neznám blíže tuto kauzu ani její pozadí, takže k tomu mohu říci jen to, že je to divné,“ reagoval senátor KSČM Václav Homolka.

„O žádném programu nevím. Budu se ptát, o jaký program jde,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Obavy z podobného nárůstu znásilnění žen v ČR muslimskými migranty jsou zcela oprávněné

Afghánec je podezřelý, že se 30. října dvacet minut před půlnocí pokusil na infekčním oddělení nemocnice Bulovka v Praze znásilnit mladou zdravotní sestřičku

„Jeho vazba byla nařízena z důvodů obav, že by uprchl nebo se skrýval, aby se tak trestnímu stíhání nebo trestu vyhnul,“ sdělil ParlamentnímListům.cz též soudce Novák. Důvody při rozhodování, zda násilníka nechat na svobodě, či ne, byly podle Nováka jednak obavy před útěkem z důvodu hrozícího vysokého trestu, také pochybnosti o jeho pravé totožnosti a fakt, že nemá trvalé bydliště. „Zadržený měl u sebe doklady, podle kterých je mu 19 let, ale mně připadá fyzicky starší. O jeho pravém věku mám pochyby,“ řekl Novák.

Mluvčí nemocnice Bulovka Martin Šálek ParlamentnímListům.cz potvrdil, že mladý Afghánec dorazil na infekční oddělení Bulovky v roli doprovodu nezletilého člena své rodiny den před inkriminovaným činem, kdy byl jeho příbuzný v nemocnici ihned hospitalizován. V nemocnici také jako doprovod legálně spal. „Za tuto službu nemocnice platbu nevyžadovala,“ potvrdil Šálkovy informace zdroj z Bulovky, který si nepřál sdělit svou totožnost. Protože podle českých zákonů musejí příbuzní pacientů od šesti let výše za tuto službu platit, byly tím vyvráceny spekulace médií o stáří hospitalizovaného Afghánce, kterému mělo být kolem 12 let.

Podobných případů, jako toto nedokončené znásilnění zdravotní sestřičky v noci na Bulovce, bude přitom podle psychologů a bezpečnostních expertů v České republice přibývat. „Musíme se na to připravit, konečně už od silvestrovských útoků v Německu máme před očima scénář. Také statistiky tristního nárůstu počtu znásilnění žen v Dánsku a Švédsku migranty hovoří jasně,“ řekl ParlamentnímListům.cz bezpečnostní poradce Lumír Němec, bývalý válečný velitel z Afghánistánu. „Na vině je jejich zcela odlišná kultura od té naší včetně odlišného pohledu muslimů na ženy. Oni je prostě berou úplně jinak. Takže obavy z podobného nárůstu znásilnění žen v České republice muslimskými migranty jsou zcela oprávněné,“ dodal Němec.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…