Náhled do ČSSD. Toto prý rozhodne o tom, zda dojde k dohodě na vládě s Babišem

12.05.2018 9:48

To, zda bude mít Česko vládu, rozhodnou řadoví straníci sociální demokracie. Jak píší Lidové noviny, rozhodnutí bude zřejmě velmi těsné. „Rozhodovat bude partajní diplomacie a domluva s renegáty,“ píše tisk.

Náhled do ČSSD. Toto prý rozhodne o tom, zda dojde k dohodě na vládě s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Plebiscit sociální demokracie nyní potrvá do 14. června, předseda strany musí předtím své kolegy informovat o tom, kdo by měl za stranu usednout na ministerstvech. Jak hlasování dopadne, nedokážou odhadnout ani zkušení matadoři sociální demokracie. Někteří lidé v regionech dohodu s hnutím ANO Andreje Babiše kritizují, jiní s ní souhlasí. 

„Ani sebelepší podmínky nevyváží riziko toho, že ČSSD bude plnit roli užitečného idiota, který pomohl hnutí ANO a KSČM a sám se znemožnil,“ míní brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil. Naopak exhejtman Jihomoravského kraje vidí v koalici s Babišovým hnutím šanci. 

Rozbroje o podpoře vládě jsou pak i na Plzeňsku, na severní Moravě a v Ústeckém kraji. A Jan Hamáček musí své stranické kolegy přesvědčit například přes vládní posty, kdy by až dva z nich mohly připadnou renegátům.

Kritikům pak nejvíce ale vadí osoba samotného trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. A to i přesto, že se do koaliční smlouvy dostala formulace ohledně odstoupení politika v případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády. 

„Je tam příliš volných frází, které dají velký prostor pro různá řešení nebo neřešení,“ kritizuje však domluvený text předseda Senátu Martin Štěch.

„Další kritizovanou věcí v textu koaliční smlouvy je situace kolem SPD Tomia Okamury. Sociální demokraté chtěli mít jistotu, že je hnutí ANO nebude moci ve sněmovně obcházet a vytvářet účelové hlasovací koalice s Okamurovým hnutím a komunisty. Podle místopředsedy Martina Netolického však ve smlouvě pojistky proti hlasování ANO a SPD chybí,“ dodávají Lidové noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…