Náhradní výživné zaplatí stát. Ježíšek přišel letos dříve, mají radost ministři ČSSD

17.12.2020 15:17

Návrh zákona na zavedení náhradního výživného schválil Senát. Ten pomůže dětem samoživitelek a samoživitelů, kterým druhý rodič neplatí výživné. O náhradní výživné bude moct rodič požádat skrz Úřad práce v maximální výši 3 tisíce korun. Úspěch návrhu ministryně Jany Maláčové ocenil na facebooku předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Náhradní výživné zaplatí stát. Ježíšek přišel letos dříve, mají radost ministři ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová a Jan Hamáček

Zákon má platit od července příštího roku, nyní již zbývá jen podpis prezidenta. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová schválení zákona označila za nejlepší vánoční dárek. Náhradní výživné se týká zhruba 24 tisíc samoživitelů. 
 
„Skláním klobouk před všemi samoživitelkami a samoživiteli, kteří prožívají život v roli mámy i táty najednou. Být na všechno sám vyžaduje přímo medvědí sílu! Nikdo se jich neptá, jestli to zvládnou. Prostě musí zatnout zuby a najít dvakrát tolik energie,“ uvedla Maláčová.
 

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21125 lidí
 
Schválení Senátu ocenil i předseda ČSSD. „Vychovávat dítě je dnes velmi náročné. Pokud jste na to sám nebo sama a druhý rodič na dítě neplatí, musí to být ještě mnohem složitější. Na rodiče, který alimenty neplatí, přijde exekutor. A tam, kde nepomůže, pomůže stát náhradním výživným. A to ve výši až 3 000 Kč. Po neplatícím hříšníkovi to pak bude stát vymáhat. Hlavní prioritou musí být vždy ochránit děti a zajistit, aby měly, co jíst, co si obléknout nebo z čeho se učit,“ napsal Jan Hamáček na facebooku. 
 
Na balíčku vymáhání po neplatícím rodiči se již na MPSV pracuje. „Spolupracujeme přitom s poslanci z různých politických stran a na neplatiče si vážně došlápneme. Jak je možné, že nemají peníze pro dítě, ale na rybářský lístek nebo vstupenku na fotbal jim zbývá?“ dodala ministryně Maláčová. 
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …