Nahráváte Babišovi, obvinil europoslanec Zdechovský kritiky koalice se Starosty. Rozhodně prý není důvod lámat nad spolkem hůl

17.07.2017 18:59

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) své kolegy důrazně varoval, aby nelámali hůl nad koalicí lidovců se Starosty a nezávislými. Je potřeba se za ni ze všech sil postavit. Pochybovači jako Jiří Čunek prý vlastně nahrávají Andreji Babišovi (ANO).

Nahráváte Babišovi, obvinil europoslanec Zdechovský kritiky koalice se Starosty. Rozhodně prý není důvod lámat nad spolkem hůl
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský
reklama

Širší vedení KDU-ČSL bude v úterý rozhodovat o tom, zda strana setrvá v předvolební koalici se Starosty a nezávislými. Jestliže koalice pojede dál, bude muset ve volbách získat minimálně deset procent hlasů, jinak se politici obou stran nedostanou do sněmovny. Průzkumy přitom ukazují, že tuto hranici tato dvojkoalice nemusí překonat. V posledních dnech proto bylo slyšet hlasy některých lidoveckých politiků, kteří volají po ukončení politického spojenectví v této podobě.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ale v rozhovoru pro server Info.cz tvrdí, že konec koalice se nechystá. Jde prý o zavádějící informaci, kterou šíří média, jež si před pár lety koupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Šíří je, protože pád koalice by nejvíc uvítal právě Babiš, ale po něm údajně i politici ODS a TOP 09.

„Demokraticky jsme rozhodli pro koalici a je potřeba, abychom své rozhodnutí dokázali unést. Volby se nevyhrají neustálým mluvením, ale maximálním nasazením a dobrou volební kampaní. Tu zatím postrádám,“ říká lidovecký europoslanec.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Proti koalici se stavějí i někteří lidovečtí politici, jenže Zdechovský má za to, že jde především o ty členy KDU-ČSL, kteří měli od počátku ke společnému projektu velké výhrady, jako třeba Jiří Čunek.

„U každého je ta motivace jiná. Zatímco Jirka Čunek se nyní staví jako opoziční síla v rámci KDU-ČSL proti současnému vedení, u Ludvíka Hovorky to vidím více jako neochotu riskovat hranici deseti procent. Oba mají pravdu: dnes je situace taková, že se lidovci do Poslanecké sněmovny prostě pohodlně dostanou a není důvod riskovat. To je ta konzervativní varianta. Nicméně za současného stavu řada lidí včetně mě vidí ve spojení se Starosty šanci udělat zde konečně výsledek přes deset procent a zamíchat volebními kartami,“ pokračuje politik.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Teď je prý potřeba koalici pozitivně prezentovat, jak to dělá třeba předseda strany Pavel Bělobrádek. Stejně tak je třeba mluvit jasně a zřetelně a držet slovo. Co má přesně na mysli? Byl by např. opatrný, pokud jde o možnou povolební spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše. Není dobré říkat, že žádná spolupráce nebude, když by se mohlo stát, že povolební situace jinou možnost nenabídne.

„Osobně nemám rád, když někdo říká, že s Babišem spolupracovat nebude, a pak je výsledek voleb a najednou změní rétoriku. Zažil jsem to za Mirka Kalouska v KDU-ČSL a vím, jak lidé reagovali. Lidovci se Starosty musejí udělat maximum pro to, aby si po volbách mohli vybírat oni a nemuseli čekat na to, že budou s někým vládnout. Andreji Babišovi se totiž může stát to, co se stalo Jiřímu Paroubkovi v roce 2010: přestože volby vyhrál, nikdo s ním do koalice jít nechtěl. A proto bych lidovcům radil, aby se namísto podobných úvah snažili ve volbách maximálně uspět,“ nabádá své kolegy Zdechovský.

Celý rozhovor naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…