Náklady na dodatečná opatření proti emisím činí zhruba 22 miliard

14.12.2019 16:40 | Zprávy

Šest nových prioritních opatření, která povedou ke snížení emisí, obsahuje aktualizovaný Národní program snižování emisí ČR. Patří mezi ně dodatečné snížení emisí k roku 2030 ve veřejné energetice a výrobě tepla a v silniční dopravě, obměna zdrojů tepla v lokálním vytápění domácností nebo podpora pastevního chovu. Náklady činí zhruba 22 miliard korun. Materiál, který má ČTK k dispozici, v pondělí projedná vláda.

Náklady na dodatečná opatření proti emisím činí zhruba 22 miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doprava - ilustrační foto

Ke snížení emisí v energetice má přispět Návrh vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Záměrem je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě na 20,8 procenta do roku 2030. Pro rok 2020 bylo cílem 13 procent, Česko jej dosáhlo už před šesti lety. V roce 2017 podíl činil 14,7 procenta. Ekologové dlouhodobě volají po ambicióznějším cíli, země by podle jejich dřívějších vyjádření měla směřovat k 24 procentům.

Sektor veřejné energetiky a výroby tepla je podle materiálu největším zdrojem emisí oxidů dusíku (NOx) po silniční dopravě. Cílem opatření je dodatečná úspora minimálně pěti kilotun emisí NOx v roce 2030 oproti původnímu scénáři národního programu. Přispět k tomu mají právě obnovitelné zdroje, případně například využití odpadního tepla z průmyslu, změna paliva či zvýšení energetické účinnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.