Naklepaný řízek Sobotka, agrofertizace republiky. Přečtěte si, za co sklidil na VŠE aplaus novinář, zběhlý z Babišových novin

12.12.2014 7:43 | Zprávy

Na půdě Vysoké školy ekonomické se včera uskutečnil seminář pořádaný Institutem pro studium ekonomiky a politiky (ISEP) u příležitosti 25. výročí od pádu komunistického režimu v naší zemi. Pozvání přijali novinář Daniel Kaiser, předseda správní rady ISEP Ivo Strejček a ekonom Martin Slaný. Seminář moderoval ekonom a předseda vědecké rady ISEP Ladislav Tajovský.

Naklepaný řízek Sobotka, agrofertizace republiky. Přečtěte si, za co sklidil na VŠE aplaus novinář, zběhlý z Babišových novin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedové koaličních vládních stran

Jak první hovořil Ivo Strejček, který mimo jiné až do letošního roku působil jako poslanec v Evropském parlamentu za ODS. Strejček hodnotil uplynulé čtvrtstoletí vesměs pozitivně. Dle svých slov očekával od nového režimu ekonomickou prosperitu a návrat k „západní“ příslušnosti. V současnosti však podle něj stojíme na křižovatce. „Vývoj se jaksi zauzlil. Má to hned několik negativních příčin. Za hlavní považuji křehkost volebních výsledků způsobený poměrným volebním systémem,“ prohlásil Strejček a dodal, že za posledních deset let vládlo v ČR hned osm premiérů.

To mělo podle jeho názoru za následek, že se většina vlád spoléhala na přeběhlíka a neměla sílu prosadit skutečně zásadní zákony. Strejček kritizoval i vznik krajského uspořádání, díky kterému se prý politická moc příliš „rozmělnila“. Jako třetí nepříliš pozitivní příčinu uvedl bývalý europoslanec vstup do EU, které Českou republiku připravilo o možnost samostatně se rozhodovat. „Příznivě na současnou situaci nepůsobí ani zhroucení politických stran, za které si do jisté míry mohou samy. Zbytečně si např. nechaly vnucovat téma boje proti korupce. Dostávaly se do tlaku až mu prakticky podlehly,“ poukazoval Strejček.

Strejček dále v rámci jmenování nepříznivých vliv na současnou společenskou i politickou situaci České republice obohatil slovník českého jazyka o expertní byrokracii. „Je dnes módou požadovat místo politiků ve vládě tzv. odborníky. Ale ti přece nezískali žádný mandát k tomu vést zemi. Kdo je bude kontrolovat, když ne voliči?“, tázal se směrem k publiku Strejček. Hlavním úkolem nejenom dnešních studentů, ale všech občanů ČR je podle Strejčka aktivně vstupovat do veřejné diskuze. Ať už se týká budoucího fungování EU či našeho případného vystoupení z ní. „Neříkám ,že bychom měli vystoupit, ale správný politik by i o takové variantě měl uvažovat,“ zmínil Strejček na závěr.

Poté se slova ujal ekonom a pro včerejší podvečer také moderátor Ladislav Tajovský, který rovněž přednáší na VŠE. Ten s úsměvem pochválil výše zmíněný Strejčkův novotvar „expertní byrokracie“. Na to ještě Strejček poznamenal, že měl v úmyslu ještě zmínit pojem „agrofertizace České republiky“ s odkazem na Andreje Babiše. Za tento výraz sklidil uznání i od přítomných studentů. Tajovský předal slovo komentátorovi deníku Echo 24 Danielu Kaiserovi a připomněl, že ten před několika měsíci opustil Lidové noviny z důvodu „agrofertizace" tohoto deníku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , EU , Fiala , Kalousek , ODS , TOP 09 , VŠE , Zeman , Kaiser. Strejček

autor: pro

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…