Nám kvóty pomohou, pochvaluje si Švéd. Jeho země prý integraci uprchlíků zvládá

09.10.2015 22:28

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik a analytik Ústavu mezinárodních vztahů Švéd Mats Braun v pátečních Událostech, komentářích České televize debatovali o uprchlické krizi. Zatímco se čeští politici shodli na tom, že povinné kvóty jsou špatně, analytik švédského původu je obhajoval.

Nám kvóty pomohou, pochvaluje si Švéd. Jeho země prý integraci uprchlíků zvládá
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Jurečka a Kováčik se shodli na tom, že systém povinných kvót nebude fungovat. To se podle Kováčika projeví v okamžiku, kdy budou uprchlíci poslaní do země, o kterou nestojí. Další shoda panovala v tom, že EU musí lépe chránit své vnější hranice. „Systém musí být nastaven tak, aby byl schopen uprchlíky zachytit a říci jim hned na začátku: Vy máte šanci na získání azylu v Evropě a vy ne,“ konstatoval Jurečka. Česko k tomu chce přispět tím, že hodlá do hraničních zemí poslat policisty, vojáky i úředníky, pakliže o ně bude zájem.

„Mně tu chybí ještě jedna věc,“ doplnil Kováčik. Musíme prý více spolupracovat s Tureckem a Chorvatskem při řešení tohoto problému, přičemž nesmíme zapomínat, že jde o země, které v určitém časovém horizontu chtějí vstoupit do EU.

„K uprchlíkům se máme chovat lidsky, musíme jim zajistit důstojné podmínky v detenčních zařízeních. Ale na něco se často zapomíná, musíme pomáhat těm zemím, odkud ti uprchlíci odcházejí,“ zdůraznil ministr. Kováčik doplnil, že by mnozí uprchlíci možná udělali lépe, kdyby ve svých zemích postižených válkou vzali zbraň do ruky a pokusili se ovlivnit situaci doma.

Braun nabídl pohled ze Švédska. Zatímco Česká republika odmítá kvóty, Švédsko je vnímá jako pomoc, protože dnes míří do severské země mohutný proud uprchlíků. Stojí přitom za pozornost, že např. uprchlíci z Iráku často pokračují do Finska, protože soudí, že tam mají větší šanci na získání azylu. Do Švédska msměřují především Syřané.

Pokud jde o integraci, ta se ve Švédsku relativně daří, byť existují problematické body. „Migranti dlouhodobě žijící ve Švédku občas mají problém získat práci... Ale v jiných aspektech to funguje velice dobře. Obecně bych nesouhlasil s tím, že integrace ve Švédsku nefunguje, funguje,“ poznamenal Braun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

8:45 Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

Politolog Zdeněk Zbořil na serveru První zprávy.cz okomentoval požár slavné katedrály Notre-Dame i u…