Naprosté dno útoků na Zemana: Džamila Stehlíková odborně popisovala prochlastaná játra. Obratem přišla připomínka, co prováděla ve vládě

07.10.2021 22:04

Exministryně pro lidská práva a psychiatrička Džamila Stehlíková naléhá na prezidenta Miloše Zemana kvůli zveřejnění informací ohledně jeho chatrného zdraví. Je přesvědčena, že není schopen volit ani jednat, trpí prý alkoholovým deliriem. Na svůj úřad by měl „abdikovat“. Svůj tlak zvažuje Stehlíková podpořit i žalobou na Hrad. Její „sprosté“ kroky podrobil ostré kritice bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek, který naopak připomíná její neslavné ministrování. Sama se podle něj nachází ve stavu „delirium lucidum“.

Naprosté dno útoků na Zemana: Džamila Stehlíková odborně popisovala prochlastaná játra. Obratem přišla připomínka, co prováděla ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Džamila Stehlíková

Anketa

Hrozí ,,orbanizace Česka"?

8%
18%
hlasovalo: 19900 lidí

Džamila Stehlíková žádá, aby o prezidentově zdravotním stavu vydalo zprávu lékařské konzilium. Kancelář prezidenta republiky a jeho tiskový mluvčí podle ní tají pravdu a nekonají svoji povinnost. „Neinformují veřejnost o zhoršujícím se fyzickém a duševním zdraví hlavy státu,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz s tím, že existuje důvodná obava, že jednání prezidenta ČR mohou ovlivňovat beneficiáři cizí nepřátelské mocnosti.

Prezident podle ní trpí alkoholovým deliriem.

„Pro objasnění uplynulých týdnů je třeba několika odborných lékařských termínů: podle anamnézy (z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů) lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria.

Celý text ZDE.

Ani sebelepší léčba alkoholového deliria často nedokáže předejít jeho záludné komplikaci, a to alkoholovému amnestickému syndromu – tzv. Korsakovově psychóze. Jedná se o psychoneurologické onemocnění, které doprovází alkoholická polyneuropatie (poškození periferních nervů), paraplegie (ochrnutí dolních končetin) a těžká porucha paměti, především anterográdní i retrográdní amnézie (neschopnost utváření nových vzpomínek a současně zapomínání vzpomínek prožitých v minulosti).

Pacient v takovém stavu často konfabuluje, tedy nahrazuje výpadky paměti náhodnými smyšlenkami. Narušuje se vštípivost a uchovávání nových paměťových stop, pacient si například často nepamatuje ani to, co měl ke snídani, je dezorientován v čase,“ popisuje Stehlíková, v jakém zdravotním stavu se podle ní Zeman nachází.

Ve čtvrtek proto dokonce uvedla, že Zeman tak není schopen volit ani jednat a měl by na svůj úřad abdikovat. „Prezident není schopen ani volit ani jednat. Je nedůstojné využívat nemohoucího k politickým obchodům místo zajištění plnohodnotného lékařského konzilia a doporučené intenzivní léčby v nemocnici bez dostupu k alkoholu. Lidský život je hodnotou nejvyšší,“ uvedla na svém twitteru.

„V předvečer voleb víme, že Miloš Zeman žije. Ale už není schopen dopravy do volební místnosti a nedokáže vhodit obálku do volební urny. Měl by abdikovat na svůj úřad ze zdravotních důvodů. Učinili tak T.G.M. a Edvard Beneš. Zdrojem moci je lid, nechť rozhodne o nové hlavě státu,“ dodala.

Kancelář prezidenta Stehlíkovou obvinila, že se ke zdraví prezidenta vyjádřila bez znalosti skutečného zdravotního stavu Zemana a bez přístupu k jeho zdravotní dokumentaci a že zneužila svou lékařskou autoritu k politickým cílům.

Stehlíková proto zvažuje i žalobu na Hrad. „U prezidenta předpokládám demenci. Zvažuji, že Hrad budu také žalovat,“ uvedla pro iDNES.cz. Za svým prohlášením na blogu stále stojí. „Nemám důvod za tím nestát, protože žádné konzilium nevystoupilo. Můj blog byl žádostí o konzilium,“ uvedla. Stejný krok chce udělat prezident proti ní.

Velmi kriticky její vystupování proti hlavě státu reflektuje bývalý premiér Jiří Paroubek. Neváhal připomenout, jak nešťastně si počínala v roli ministryně. „Ve středu se objevila nová legrace. Tentokrát ji vypustila na svém blogu bývalá ministryně za Zelené, dnes místopředsedkyně Bursíkovy Liberální ekologické strany Stehlíková. Stehlíková byla jednou z nejslabších ministryň (a ministrů), kteří se po listopadu 1989 v našich vládách objevili.

Měla se zabývat lidskými právy a národnostními menšinami. Za dobu svého krátkého působení uvedla svůj miniresort do naprostého chaosu a rozvratu. A zřejmě pro úplnou neschopnost byla, pokud si dobře pamatuji, ještě v průběhu funkčního období Topolánkovy vlády Bursíkem a Topolánkem vyměněna za jiné ‚eso‘ Strany zelených.

Celý text ZDE.

Dlouhá léta o této osobě, která se stala shodou nešťastných okolností ministryní české vlády, nebylo ani vidu, ani slechu. Až nyní vystoupila ze stínu a prý sepsala traktát o zdraví prezidenta republiky. Stehlíková fabuluje o ‚metabolickém rozvratu‘ prezidentova zdraví a o ‚alkoholické jaterní cirhóze‘, která tento rozvrat způsobila.

Myslím, že Stehlíková jedná v duševním stavu latinsky zvaném delirium lucidum. Ale onu jasnou chvilku já v jejím výtvoru a chování příliš nevidím. Podle mého názoru se tato důvěřivá a prostá žena nechala jen svést ke zveřejnění tohoto článku svými politickými přáteli. A všichni víme, kteří to jsou. Je to opravdu podařená společnost,“ uzavřel Paroubek svůj komentář na serveru Aktuálně.cz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…