Nařizovat investice zákonem není dobré, varuje Mládek

20. 5. 2013 22:36

Stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD) oceňuje, že prezident Miloš Zeman promluvil o tom, jak na tom je česká ekonomika a zároveň nabídl recept na řešení současného neblahého stavu. Vláda ho totiž podle Zemanova i Mládkova názoru příliš neřeší. Mládek však vyjádřil pochybnosti nad tím, zda by bylo správné nařizovat určitou míru investic zákonem, jak po tom volá prezident. Helena Langšádlová (TOP 09) byla k prezidentovým nápadům mnohem kritičtější.

Nařizovat investice zákonem není dobré, varuje Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr financí Jan Mládek.
reklama

Prezident Miloš Zeman volá, že je česká ekonomika v hluboké krizi a zároveň nabízí recept. Podle hlavy státu je třeba přijmout zákon, že se každý rok bude ínvestovat více peněz do potřebných projektů. Určitou míru investic zkrátka nebude možné podkročit. Je to dobrý nápad? O to se v pondělních Událostech, komentářích přela místopředsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP 09) a stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD).

„Já nemohu souhlasit s tím, aby se zvyšovaly investice na úkor prohlubování dluhu," zdůraznila Langšádlová. Podle Mládka je to však velmi dobrý nápad do diskuse, jak se vypořádat s hospodářskou krizí. Tato vláda to podle stínového šéfa státní kasy zjevně nezvládá.

Pohled v souvislostech

Mládek by však měl problém s tím stanovovat nějaké procento peněz povinně jdoucí na investice. „Jako případný ministr financí bych s tím měl problém, protože jako každý ministr potřebuje určitý manévrovací prostor. Mládek ale jednoznačně ocenil, že se na toto otevřela diskuse. Prezident jasně řekl, že je třeba něco dělat a nechat to být, jak se to děje dnes,“ říká Mládek.

Langšádlová ale oponovala, že je třeba vše vidět v souvislostech. Díky úsporám např. klesají prostředky potřebné na správu veřejného dluhu. I poslankyně však připustila, že je třeba investovat do dopravní infrastruktury.

Dálnice nejsou všechno

Mládek však poukázal na to, že např. výstavba dálnic nemůže být vnímána jako absolutní spása. Já bych byl rád, kdyby se investovalo do zateplování budov nebo do vodohospodářských projektů, do kterých by se mohly zapojit i malé a střední podniky. Dále zdůraznil, že by Česko mělo lépe čerpat finanční prostředky z EU.

V závěru diskuse přišla řeč také na PPP projekty, tedy projekty, na kterých se podílí soukromý a veřejný sektor. Prezident chce, aby nové ministerstvo veřejných prací, které má vzniknout z Ministerstva pro místní rozvoj, přidělovalo peníze konkrétním firmám. Langšádlová však poukázala na to, že takto PPP projekty nefungují, jejich princip je opačný. Veřejný sektor definuje nějaký projekt a jednotlivý uchazeči ze soukromého sektoru nabízí jeho realizaci se spoluúčastí veřejného subjektu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

21:01 Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

Premiér Andrej Babiš (ANO) opět během nouzového stavu promluvil k národu ohledně vývoje našeho boje …