Národ se vyslovil, co si myslí o Zemanovi. Třeba voliči TOP 09 mají jasno...

03.02.2016 11:18

Jakého máme prezidenta a jakého si přejeme? Klíčové otázky působení Miloše Zemana na Hradě položila svým respondentům agentura STEM. Z odpovědí vyplývá, že občanům spíše vyhovuje prezidentův typ silného politika, stojícího „nad stranami“ a kriticky dohlížejícího na jejich činnost.

Národ se vyslovil, co si myslí o Zemanovi. Třeba voliči TOP 09 mají jasno...
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil jihomoravský kraj

Na otázku, zda je potřebné, aby se prezident kriticky vyjadřoval k činnosti politických stran, odpovědělo 32 procent jednoznačné ano, dalších 39 procent pak spíše ano. Vyloženě proti je pouze osm procent.

Na další dotaz, zda prezident zasahuje do vnitropolitického dění příliš, odpovědělo jednoznačné ano 14 procent, spíše ano 30 procent. Největší část si ovšem myslí, že prezident nadměrně spíše nezasahuje – 43 procenta.

Struktura odpovědí poměrně přesně kopíruje politické spektrum. Souhlas s aktivní a kritickou rolí prezidenta projevovali nejvíce komunisté, plných 85 procent, přes 70 procent pak voliči ČSSD, ANO a dokonce i lidovců. Naopak voliči TOP 09 schvalovali Zemanovu aktivitu pouze z 42 procent.

Oproti tomu, že Zeman zasahuje příliš si nejvíce, z 81 procent, myslí sympatizanti TOP 09, následováni ODS. Naopak sociální demokraté zastávají tento názor pouze z 34 procent, a komunisté dokonce pouze z 28 procent.

CELÝ TEXT ZDE

Na dotaz, zda by prezident měl být důsledně nadstranický, odpovědělo jednoznačně ano plných 50 procent, a  spíše ano dalších 38 procent. Odpor k této premise mělo jen jedno procento dotázaných.

Na další otázku, zda by bylo vhodné, abychom měli silného prezidenta s rozsáhlými pravomocemi, odpovědělo jasné ano 29 procent, a dalších 32 procent souhlasí méně jednoznačně.

Zajímavé je, že silného prezidenta chtějí ze všeho nejvíce voliči komunistů, ČSSD a lidovců. Elektorát TOP 09 dává této myšlence velm slabou podporu – pouhých 28 procent. Naopak sto procent sympatizantů strany Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska žádá, aby prezident byl nadstranický. Sekunduje jim ODS a lidovci, nejméně na nadstranickosti závisí komunistům.

Hůře vychází prezident Zeman z dotazu, zda přispěl ke zvýšení vážnosti prezidentského úřadu. Určitě ano odpovědělo 9 procent, spíše ano 25 procent. Třicet jedna procent si přitom myslí, že současný prezident ke zvýšení vážnosti úřadu určitě nepřispěl. Plných 42 procent navíc vyjádřilo tento názor i ve skupině Zemanových příznivců.

Agentura připomněla i časové srovnání, podle kterého je současných 34 procent Miloše Zemana nejhorším výsledkem v kategorii „vážnosti“ za celou dobu měření. Nejvíce získal Václav Havel při svém odchodu v roce 2003 – 69 procent, a Václav Klaus o pět let později 63 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…