Náš zdroj: V Žatecké teplárenské je všechno jinak, měli byste se podívat na tyto informace, firmy a lidi!

05.09.2018 17:02

Jak jsme informovali v minulosti, ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky auditu společnosti Ernst&Young, který odhalil ve fungování Žatecké teplárenské řadu velmi vážných pochybení. Primárním problémem byla ekologizace kotlů. Tuto rekonstrukci provázelo mnoho nestandardních situací od samotného počátku. Od zadání studie, co s kotli vlastně udělat, po předání hotového díla. Počátkům ekologizace jsme se již věnovali. Nyní jsme však byli upozorněni také na nesrovnalosti ohledně dokončení a předání kotlů. A údajně právě díky těmto krokům byla teplárně krácena dotace od SFŽP.

Náš zdroj: V Žatecké teplárenské je všechno jinak, měli byste se podívat na tyto informace, firmy a lidi!
Foto: repro web www.ztas.cz
Popisek: Žatecká teplárenská, a.s.

Více než čtyři miliony korun. To je částka, o kterou byla krácena dotace při kontrole ze strany poskytovatele. Důvod? Při výběru dodavatele rekonstrukce byla vybrána společnost, která měla být vyloučena. To ParlamentnímListům.cz potvrdila senátorka a starostka Žatce Zdeňka Hamousová a radní města Žatec Jaroslav Hladký. „Ano, dotace byla krácena přibližně o 4.100.000 korun,“ shodli se.

Další zastupitel, který nám odpověděl na sérii dotazů, byl Karel Krčmárik. „Podle neověřených informací je podána řada žalob, aniž bych znal jejich obsah. Jak sám určitě víte, je dosti možné, že odpovědi nedostanete od nikoho, protože v rámci policejního vyšetřování je každý upozorněn na to, že o věci nesmí podávat žádné informace. V obecné rovině jako radní vím, že proti vzneseným obviněním, pokud ještě nějaká jsou, byla podána stížnost, takže je předčasné dělat jakékoliv závěry. Pokud byla dotace krácena, tak věřím tomu, že odpovědní pracovníci ŽT dělají vše proto, aby rozhodnutí byla zvrácena. Je známo, že dotace byly v Žatci kráceny u jiných projektů, pokaždé se podařilo rozhodnutí zvrátit, nebo sankce zmírnit. Takže i v případě ŽT je předčasné dělat závěry.“

Anketa

Chcete, aby byl Miroslav Poche nakonec ministrem zahraničí?

2%
98%
hlasovalo: 18881 lidí

Rozsáhleji se nám k dotazu, zda je pravda, že bylo právní kanceláří doporučeno, aby byla společnost Metrostav vyloučena, vyjádřilo současné vedení Žatecké teplárenské: „Při výběrovém řízení bývalá ředitelka Ing. Hlávková doporučila komisi a představenstvu výběr společnosti Metrostav a sama pro něj hlasovala, kdy veškeré materiály pro výběrové řízení a výběrové řízení samotné sama připravovala. Po výběru dodavatele předložila bývalá ředitelka materiál právní kanceláře MT Legal, kde bylo doporučeno vyloučit společnost Metrostav z důvodů nedoložené kvalifikace. Protože již v té době přestávalo mít představenstvo společnosti v konání Ing. Hlávkové důvěru, nechalo si zpracovat další posudek a to právní kanceláří Kindl a partneři. Ten se v posudku vyjádřil o správnosti postupu při výběru společnosti Metrostav,“ sdělila Žatecká teplárenské naší redakci.

Náš zdroj, který si nepřál být jmenován, však vnímá počiny současného vedení ŽT minimálně sporně. „Tímto krokem totiž byla společnosti způsobena značná škoda. Během realizace došlo k dalším problémům, kdy vedení firmy šlo Metrostavu na ruku například při převzetí nedokončených kotlů ke dni 30. 11. 2015, kdy vydávali tyto kotle za vyzkoušené a hotové, dále řádné neúčtování sankcí, změny ve smlouvě v neprospěch teplárny a další," sdělil redakci.

Podle našich informací skutečně ŽT, a.s. vycházela Metrostavu vstříc více, než je obvyklé. Například převzetím nedokončených kotlů, což zmiňuje i audit společnosti Ernst&Young. Sankce za předání nedokončeného díla údajně Metrostav platit nemusel. Jak vyplývá z auditu, vedení společnosti nevidělo chybu na straně dodavatele. Toto však ŽT, a.s. nepotvrdilo. Naopak, na naše odpovědi uvedlo, že Metrostav uhradil ŽT,a.s. sankční pokutu ve výši čtyř a půl milionu korun.

Dalším benefitem pro Metrostav mělo být proplacení faktury za vybudování tzv. skladu TOEL a příjezdové komunikace. „Ano, je to pravda, osobně jsem na tuto skutečnost upozornil na jednání Zastupitelstva a několikrát jsem upozornil také předsedkyni DR Janu Novákovou na jednání Rady města - bez výsledku. Na tento problém upozornilo na veřejném zasedání několik občanů. Je pravdou, že záležitost řeší policie a v současné době je několik osob obviněno z poškozování zájmů EU. Ano, je také pravda, že díky tomuto došlo k dalšímu krácení dotace přibližně o 1,5 milionu korun,“ uvedl ParlamentnímListům.cz radní Jaroslav Hladký.

Na tutéž otázku zaslala odpověď i starostka Zdeňka Hamousová: „Ano, z dotace SFŽP byly proplaceny faktury za práce, které nebyly provedeny ve fakturovaném rozsahu a kvalitě. ŽT, a. s. na situaci reagovala tím, že následně po kontrole SFŽP požádala o vyjmutí sporných úhrad z uznatelných výdajů. Tyto úkony spadají do období od roku 2015 k současnosti.“

Podle vyjádření ŽT, a.s. je ale vše v pořádku: „Žatecká teplárenská, a.s. proplatila pouze to, co bylo dodáno a není si vědoma faktu, že by bylo něco nerealizováno. Sklad TOEL byl předán funkční a žádná přístupová cesta nebyla v projektu definována. Sklad TOEL byl Ing. Hlávkovou do projektu „vpašován“ bez stavebního povolení a zdá se, že tím uvedla fond v omyl, takže Žatecká teplárenská, a.s. musela požádat o vyjmutí tohoto stavebního objektu z dotace. Před výběrovým řízením totiž Ing. Hlávková doručila na fond Čestné prohlášení, že na akci není nutné stavební povolení,“ konstatuje teplárenská společnost.

Podle našeho zdroje tehdejší vedení města s většinovým obsazením koalice KSČM, ČSSD a Svobodní však z nepochopitelných důvodů zůstalo netečné.

Anketa

Který z posledních premiérů byl nejlepší?

4%
4%
3%
89%
hlasovalo: 11141 lidí
Perličkou na dortu je podle našeho zdroje i podivně rychlá zakázka na technický dozor při stavbě. Dozorující firma byla vybrána během pouhých osmačtyřiceti hodin.

Teplárna oslovila dva potenciální dodavatele: společnost GEC a společnost BFC Industry. Další firmy, které byly teplárně doporučeny od úvěrující banky, byly podle našich informací osloveny až po pracovní době, tudíž neměly prostor k tomu, aby zaslaly nabídku. Zakázku nakonec dostala společnost GEC, ve které působil současný výrobní náměstek Legutko.

Společnost GEC nakonec teplárně vyfakturovala služby za zhruba 3,8 milionu korun. Mimochodem podle auditu Ernst&Young byl Miroslav Legutko v dubnu až červnu 2016 na zasedání představenstva veden jako zástupce společnosti GEC. Jedná se tedy o střet zájmů? „V roce 2016 se pan Legutko přihlásil do konkurzu na ředitele společnosti. Protože představenstvo v té době diskutovalo jiný způsob řízení společnosti, domluvili jsme se následně na obsazení pozice výrobního náměstka. Ve forenzním auditu je drobná chyba v datech let, kdy z něj vyplývá, že pan Legutko měl být zároveň zaměstnancem společnosti a zároveň externím dodavatelem. Toto tvrzení se tedy nezakládá na pravdě, protože pan Legutko začal ve společnosti pracovat až od roku 9/2016,“ uvedla teplárna.

A závěr? „Trestnou činnost šetří Policie ČR, která v dubnu 2018 obvinila společnost Žatecká teplárenská, a.s., dále jejího předsedu představenstva Ing. Petra Šmída a zastupující ředitelku Mgr. Bérovou z trestného činu poškozování zájmů EU. O těchto obviněních představenstvo vedení města informovalo až po jejich zveřejnění v médiích. Vedení ŽT podalo stížnosti proti těmto obviněním, avšak tyto byly krajským státním zastupitelstvím zamítnuty, což samozřejmě vedení ŽT, ani dozorčí rada, jejíž předsedkyně Jana Nováková je místostarostkou, svému majiteli (tedy městu Žatec) do dnešního dne nesdělili," uzavřel náš dobře informovaný zdroj.

Podle emailu, který nám taktéž přišel po vydání několika článků s touto problematikou, „Miroslav Legutko do doby svého angažmá v Teplárenské působil jako OSVČ, kdy jednou z jeho činností bylo obchodní zastoupení firmy Alfa Laval. V prosinci 2014 byl obsazen novým vedením radnice do funkce člena dozorčí rady Teplárny, v dubnu byl na základě negativních reakcí ze strany zastupitelů odvolán, vedení společnosti si ho však najalo jako odborníka na připravovanou rekonstrukci kotlů, za což si vyfakturoval za období 25. 5. - 1. 9. 2015 přibližně 200.000 korun."

Jak anonymní pisatel konstatoval: „V Žatecké teplárenské je všechno jinak, měli byste se podívat na tyto informace, firmy a lidi! Obviňovat starostku Hamousovou je v tomhle ohledu chyba. Ona v té době nebyla ani v žádných orgánech teplárny.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. NovýTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

11:40 Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

Strany vládní pětikoalice, společně s hnutím ANO, včera ve Sněmovně schválily návrh kabinetu premiér…