Nasadit NATO na uprchlíky? Takto mluvil v ČT generál Šedivý

27.08.2015 21:21 | Zprávy

NATO se nebude angažovat při řešení uprchlické krize, protože jeho hlavním cílem je kolektivní obrana proti vojenským hrozbám. V dnešním Interview ČT 24, které bylo charakteristické sympatickou asertivitou moderátorky, to řekl velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý s tím, že příliv migrantů není bezpečnostním rizikem, ale humanitárním problémem.

Nasadit NATO na uprchlíky? Takto mluvil v ČT generál Šedivý
Foto: kozusnik.eu
Popisek: Jiří Šedivý, velvyslanec České republiky u NATO, byl hostem autora a moderátora pořadu Edvarda Kožušníka.

Moderátorka Světlana Witowská ale upozornila na rok 1999, kdy NATO bombardovalo Jugoslávii s tím, že se tak mělo zabránit humanitární katastrofě. „Členské státy NATO byly bezprostředně ohroženy tím, co se děje na Balkáně?“ zajímalo moderátorku. „To byla úplně jiná situace,“ reagoval Šedivý. „Mně jde o to, že už několik měsíců se mluví o tom, že teď hrozí humanitární katastrofa,“ dodala moderátorka.

Podle Šedivého v Jugoslávii hrozila genocida a probíhaly etnické čistky. „Tehdy už bylo nějakých sto tisíc mrtvých. Čili byla to úplně jiná situace,“ tvrdil Šedivý.

Babišův názor je osamocený

Witowskou také zajímalo, zda není alespoň možná námořní blokáda. „Před deseti týdny jsme měli zasedání ministrů obrany. A během neformální večeře jedním z bodů diskuse byla otázka uprchlíků. Vyjadřovali se k tomu ministři z těch zemí, které byly nejvíce zasaženy. Itálie, Řecko, Maďarsko. A nikdo z nich ani nenaznačil, že by se do toho měla aliance zapojit,“ řekl Šedivý.

Witowská pak připomněla, že Andrej Babiš navrhl, že by makedonská nebo bulharská armáda kvůli migrantům možná potřebovaly pomoc od NATO. Takový názor ale je prý ojedinělý, nikde jinde se s ním Šedivý nesetkal.

Moderátorka pak namítla, že proti somálským pirátům v Rudém moři také zasahují lodě NATO, přestože země Aliance bezprostředně ohrožené nejsou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

Komentátor Petr Holec nechápe, proč byli vládní politici při nedělní návštěvě ukrajinského prezident…