Naše jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ujistila v rádiu Drábová

16.10.2012 18:27

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ubezpečila posluchače pořadu Impulsy Václava Moravce o tom, že české jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ačkoli srovnávací žebříčky hovoří v mezinárodním měřítku jinak.

Naše jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ujistila v rádiu Drábová
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

V souvislosti s katastrofou jaderné elektrárny ve Fukušimě jsou kladené zvýšené požadavky na bezpečnost využívání jaderné energie. Hodnocení jaderných elektráren Temelín a Dukovany provedla ustavená komise velmi pečlivě a nad rámec povinnosti upozornila i na drobné nedostatky, což se prý vymstilo v mediálním obrazu.

"Nenašli jsme nic závažného, jen menší drobnosti, které ještě můžeme zdokonalit, ale to jde daleko za rámec legislativní povinnosti. My sami jsme si sepsali a předložili oblasti zvýšení odolnosti a bezpečnosti. To se nám v mediálním obrazu vrátilo jako nedostatky, které naše elektrárny mají," vysvětlila Drábová.

Dukovany jsou spolehlivé, mohou fungovat dál

Zároveň ovšem dodala, že vždy existuje prostor pro zdokonalování a zlepšování stavu elektráren a tím jejich bezpečnosti. Obě české elektrárny podléhají přísné kontrole a technickému dohledu. Drábová ubezpečila, že i provoz Dukovan - nejstarší české jaderné elektrárny - bude možný ještě zhruba padesát let. Ačkoli existují úvahy z Evropské unie omezit životnost jaderných elektráren na dobu předem určitou, čemuž by se zamezit nedalo.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…