Naše jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ujistila v rádiu Drábová

16.10.2012 18:27

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ubezpečila posluchače pořadu Impulsy Václava Moravce o tom, že české jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ačkoli srovnávací žebříčky hovoří v mezinárodním měřítku jinak.

Naše jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé, ujistila v rádiu Drábová
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

V souvislosti s katastrofou jaderné elektrárny ve Fukušimě jsou kladené zvýšené požadavky na bezpečnost využívání jaderné energie. Hodnocení jaderných elektráren Temelín a Dukovany provedla ustavená komise velmi pečlivě a nad rámec povinnosti upozornila i na drobné nedostatky, což se prý vymstilo v mediálním obrazu.

"Nenašli jsme nic závažného, jen menší drobnosti, které ještě můžeme zdokonalit, ale to jde daleko za rámec legislativní povinnosti. My sami jsme si sepsali a předložili oblasti zvýšení odolnosti a bezpečnosti. To se nám v mediálním obrazu vrátilo jako nedostatky, které naše elektrárny mají," vysvětlila Drábová.

Dukovany jsou spolehlivé, mohou fungovat dál

Zároveň ovšem dodala, že vždy existuje prostor pro zdokonalování a zlepšování stavu elektráren a tím jejich bezpečnosti. Obě české elektrárny podléhají přísné kontrole a technickému dohledu. Drábová ubezpečila, že i provoz Dukovan - nejstarší české jaderné elektrárny - bude možný ještě zhruba padesát let. Ačkoli existují úvahy z Evropské unie omezit životnost jaderných elektráren na dobu předem určitou, čemuž by se zamezit nedalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …