„Když byly (dodávky plynu) zastaveny z Ruska na Ukrajinu, tak to neznamená, že by měly být automaticky zasaženy dodávky, které jsou určeny pro země Evropské unie," řekl Sobotka.
Gazprom v pondělí přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, protože Kyjev nezaplatil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Po krachu jednání ruská společnost požaduje, aby Kyjev platil za budoucí dodávky předem.
ČR je připravena pro případ, že by ruský plyn během tranzitu přes Ukrajinu začal mizet
Sobotka připomněl, že předsednictvo Bezpečnostní rady státu se už v minulých týdnech zabývalo vyhodnocením rizik ohledně dodávek plynu. „Naše země je připravena (...) pro případ, že by (ruský) plyn, který je určen pro evropské odběratele, začal během tranzitu přes Ukrajinu z nějakého důvod mizet, že by se nedostal na Slovensko a dále do České republiky," řekl. Premiér připomněl, že v podzemních zásobnících má Česká republika zásoby plynu na zhruba tři měsíce a že je napojena na alternativní trasy, kterými dokáže plyn získat. Ruská strana by mohla dodávky zajistit plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře a přes Německo či plynovodem Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe, čtk