Našel desítky miliard. Na následky viru. Jen tak? Ekonom má jasno

19.03.2020 8:02

Člen bankovní rady Aleš Michl navhuje, aby Česká národní banka využila část svých peněz k boji proti koronaviru. Konkrétně hovoří o tom, že banka vydělala díky investicím devizových rezerv kolem 60 miliard korun. Píše to server iDNES.cz.

Našel desítky miliard. Na následky viru. Jen tak? Ekonom má jasno
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Michl navrhuje, aby z těchto peněz došlo k nákupu pro Česko, nebo aby se třeba polovina loňského zisku mimořádně odvedla do státního rozpočtu. „Díky investicím devizových rezerv byla ČNB loni v zisku kolem šedesáti miliard korun. Přesné číslo bude zveřejněno. Z minulého období máme neuhrazenou ztrátu ve výši 187 miliard. V jakékoliv jiné situaci bychom roční zisk dali na částečné umazání ztráty z předchozích období. Ale teď jsme ve válce s virem. Navrhuji proto buď pro Česko něco nakoupit, anebo třeba polovinu, tedy asi 30 miliard, mimořádně odvést do státního rozpočtu,“ sdělil Michl. 

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33145 lidí

Hovořil také o tom, že i když ČNB v pondělí mimořádně snížila sazby, je potřeba je snížit ještě dále. 

„Jestli až na nulu, to teď nevím, nebudu střílet od boku. Pozor ale, stejně rychle jako jsme teď po ‚pravém háku virem‘ drsně spadli na zem, pak po nalezení účinné vakcíny zase porosteme,“ poznamenal.

Své řekl i k oslabené koruně. „Slabší kurz sice zdražuje dovoz, ale podporuje poptávku po domácí výrobě a nakopává exportéry z krize. Kurz teď výrazně oslabil i proto, že v minulosti ČNB intervenovala a teď se prodávaly pozice z té doby. Nepleťme se do kurzu, je to tržní veličina,“ uvedl Michl. 

Závěrem se pak vyjádřil i k tomu, zda se objevují názory, že by centrální banka posílala lidem peníze rovnou na účet, aby podpořila spotřebu. „Tohle právě nechci. Navrhuji buď něco pro zemi nakoupit. Anebo odvést polovinu zisku ČNB jako dividendu do státního rozpočtu a nemotat se do přerozdělování, nemotat se do toho kdo a kolik dostane,“ podotkl závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …