Násilnosti na akcích Babiše. Kdo pochybil? Exprezident policie v ČT navedl

09.08.2022 20:41

Policie selhala na mítinku Andreje Babiše (ANO), je třeba vyvodit odpovídající důsledky, říká dřívější policejní prezident a současný senátor a hejtman Martin Červíček (ODS). Podle něj selhali zřejmě policejní velitelé a neměli v takovýchto případech vůbec zvládnuté postupy. „Je třeba bouchnout do stolu a říct si, že je tu problém,“ v Interview ČT24 hovořil o tom, jaké očekává výsledky vyšetřování drsného zákroku policistů vůči protestujícím.

Násilnosti na akcích Babiše. Kdo pochybil? Exprezident policie v ČT navedl
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

Senátor nejdříve ocenil, že násilí na politickém mítinku vyšetřuje GIBS: „Oceňuji postup policejního prezidenta, který některé okolnosti nechá prošetřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Je to důležité nejenom pro důvěryhodný závěr a vyhodnocení toho, co se stalo, kde možná někdo pochybil. Je to dobré i pro veřejnost, aby vnímala, že policie je pod kontrolou, pokud se něco nepovede.

Policie velice pravděpodobně ten zákrok nezvládla, opatření se nepovedla, bylo tam mnoho věcí, které se nepovedly. Podle mě došlo k podcenění přípravy. Je třeba teď nechat celou záležitost prošetřit a oprostit se od politických kontextů. Vyšetřování má sloužit nejenom k honu na čarodějnice, ale aby policie některé věci zanalyzovala, vyhodnotila a třeba změnila postupy,“ uvedl Červíček na otázku, jaký by měl být závěr vyšetřování.

Vyhrocenou situaci přikládá nezkušenosti policejních velitelů: „Policie zvládá mnohem větší akce. Akce kolem mítinků Babiše probíhají už nějaký ten týden. Já sám jsem zaznamenal, že tam možná došlo k podcenění situace, je to o policejních velitelích, o opatřeních. Záleží, kdo za to nese v tu chvíli odpovědnost a zda je dostatečně připravený, je to o lidech, nezkušenosti,“ vysvětluje si Červíček, jak je možné, že se mítinky Andreje Babiše policii vymkly z rukou.

Rozhodně podle něj nejde o systémový problém policie, ale spíše o ojedinělé osobní selhání. „Policie na takové situace systémově připravovaná je, ale připusťme, že dochází ke generační obměně, že se velitelé mění a i ta zkušenost lidí je různorodá, i to, že ta zkušenost je jiná v různých teritoriích,“ míní.

„Myslím si, že není vůbec na škodu, že kromě školení, která probíhají, prostě občas bouchnout do stolu a říct: tak vážení, tohle začíná být problém, podívejte se, jak ta společnost na ty věci reaguje, měli bychom podrobněji věnovat čas přípravě a alternativám, jak demonstrace mohou probíhat,“ uvedl Červíček, podle něhož je dobře, že policejní prezident řekl, že do budoucna v policii bude cca 240 lidí, kteří budou odpovídat za opatření, která bude nutné zvládnout po celé České republice a připomínat si důležitá pravidla.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

12:55 „Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

Slovenské volby, vystoupení prezidenta Petra Pavla na půdě OSN, ale i kampaň resortu vnitra. Všechna…