Násilnosti na akcích Babiše. Kdo pochybil? Exprezident policie v ČT navedl

09.08.2022 20:41

Policie selhala na mítinku Andreje Babiše (ANO), je třeba vyvodit odpovídající důsledky, říká dřívější policejní prezident a současný senátor a hejtman Martin Červíček (ODS). Podle něj selhali zřejmě policejní velitelé a neměli v takovýchto případech vůbec zvládnuté postupy. „Je třeba bouchnout do stolu a říct si, že je tu problém,“ v Interview ČT24 hovořil o tom, jaké očekává výsledky vyšetřování drsného zákroku policistů vůči protestujícím.

Násilnosti na akcích Babiše. Kdo pochybil? Exprezident policie v ČT navedl
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

Senátor nejdříve ocenil, že násilí na politickém mítinku vyšetřuje GIBS: „Oceňuji postup policejního prezidenta, který některé okolnosti nechá prošetřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Je to důležité nejenom pro důvěryhodný závěr a vyhodnocení toho, co se stalo, kde možná někdo pochybil. Je to dobré i pro veřejnost, aby vnímala, že policie je pod kontrolou, pokud se něco nepovede.

Policie velice pravděpodobně ten zákrok nezvládla, opatření se nepovedla, bylo tam mnoho věcí, které se nepovedly. Podle mě došlo k podcenění přípravy. Je třeba teď nechat celou záležitost prošetřit a oprostit se od politických kontextů. Vyšetřování má sloužit nejenom k honu na čarodějnice, ale aby policie některé věci zanalyzovala, vyhodnotila a třeba změnila postupy,“ uvedl Červíček na otázku, jaký by měl být závěr vyšetřování.

Vyhrocenou situaci přikládá nezkušenosti policejních velitelů: „Policie zvládá mnohem větší akce. Akce kolem mítinků Babiše probíhají už nějaký ten týden. Já sám jsem zaznamenal, že tam možná došlo k podcenění situace, je to o policejních velitelích, o opatřeních. Záleží, kdo za to nese v tu chvíli odpovědnost a zda je dostatečně připravený, je to o lidech, nezkušenosti,“ vysvětluje si Červíček, jak je možné, že se mítinky Andreje Babiše policii vymkly z rukou.

Rozhodně podle něj nejde o systémový problém policie, ale spíše o ojedinělé osobní selhání. „Policie na takové situace systémově připravovaná je, ale připusťme, že dochází ke generační obměně, že se velitelé mění a i ta zkušenost lidí je různorodá, i to, že ta zkušenost je jiná v různých teritoriích,“ míní.

„Myslím si, že není vůbec na škodu, že kromě školení, která probíhají, prostě občas bouchnout do stolu a říct: tak vážení, tohle začíná být problém, podívejte se, jak ta společnost na ty věci reaguje, měli bychom podrobněji věnovat čas přípravě a alternativám, jak demonstrace mohou probíhat,“ uvedl Červíček, podle něhož je dobře, že policejní prezident řekl, že do budoucna v policii bude cca 240 lidí, kteří budou odpovídat za opatření, která bude nutné zvládnout po celé České republice a připomínat si důležitá pravidla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

4:40 Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

Přes směrnici o řidičských průkazech chce Evropská unie dosáhnout mnohem přísnějších podmínek pro ři…