Nastupující Babišova ministryně o Bradáčové a Ištvanovi

29.01.2014 10:11

Nastupující ministryně spravedlnosti Helena Válková kandidovala do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO, není ale jeho členkou. V rozhovoru pro MF Dnes odmítá, že by projektu Andreje Babiše nedůvěřovala, jen prý necítí potřebu do hnutí vstupovat. Kromě toho popsala svůj názor na systém státního zastupitelství a jeho představitele.

Nastupující Babišova ministryně o Bradáčové a Ištvanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference hnutí ANO

Anketa

Máte radost z nové vlády?

39%
61%
hlasovalo: 6249 lidí

Na Ministerstvo spravedlnosti míří Helena Válková, která byla na kandidátce hnutí ANO zvolena do sněmovny. Jeho členkou ale není a prozatím na tom nehodlá nic měnit. Odmítá ale, že by hnutí nevěřila. „Je to jinak. Připadalo mi nekorektní před volbami vstupovat do hnutí, které jsem moc neznala. Do budoucna to nevylučuji, ale teď zase budu jmenována ministryní a vstup do ANO nevidím jako svoji potřebu," uvedla na dotaz novinářky MF Dnes Barbory Tachecí.

„Kdyby to potřebovalo to hnutí, tak to udělám. Před volbami jsem měla ještě podmínku, že nechci být na billboardech a chci si v klidu nakupovat. Dali mi své slovo, ani mě moc nepřemlouvali, čemuž se nedivím," dodala Válková se smíchem.

Se státními zástupci je prozatím spokojená. Za Ištvanem stojí

Co se týče státních zástupců Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové, žádné změny prý nová ministryně neplánuje, nemá důvod. „Jsem spokojena s výsledky, které vykazuje Nejvyšší státní zastupitelství pod vedením pana Zemana. S paní Bradáčovou a panem Ištvanem teprve budu mluvit, ale oba postupují v nejlepším přesvědčení, že činí to, co je třeba dělat v boji s organizovaným zločinem," konstatuje ministryně.

Ivo Ištvan podle ní používá razantní prostředky, Bradáčová je zase důkladná a důsledná. „Nemyslím si, že bych teď byla oprávněna jim něco vytýkat. Bude mne ale zajímat, jestli se takto důsledný přístup uplatňuje i v jiných případech," podotkla Válková.

Nastupující ministryně stojí za Ištvanem i co se týče postupu v případě tří exposlanců ODS, kde Nejvyšší soud jeho rozhodnutí zrušil. I pro Válkovou bylo dle jejích slov rozhodnutí NS překvapující, šlo podle ní o extenzivní výklad toho, co spadá pod poslaneckou imunitu.

„Ti tři zjevně kupčili s mandáty, které jim svěřili voliči. Kdyby se to neodehrávalo ve sněmovně, poslanci by nebyli kryti imunitou. Vůbec se nedivím, že z tohoto extenzivního výkladu pan Ištvan nevycházel, a proto ani nespatřuji v jeho počínání pochybení," uvedla pro MF Dnes politička.

Výraz justiční mafie nepatří do jejího slovníku, jistá podezření ale má

Válkovou by nezviklalo ani to, pokud by soud nakonec za tento případ přiznal odškodnění. „Kdybych byla na jeho místě, zřejmě bych postupovala podobně. Ale zatím mluvím jen na bázi toho, co bylo zveřejněno, spisy jsem ještě neměla na stole," podotýká ministryně.

Nová šéfka resortu spravedlnosti by sice nepoužila výraz své předchůdkyně „justiční mafie", ale je přesvědčena, že zde existují pochybnosti o tom, zda všichni státní zástupci, soudci a policisté jsou prosti jakéhokoli politického vlivu. Také z tohoto důvodu bude Válková podporovat návrh zákona o státním zastupitelství, i když třeba o protikorupčním útvaru chce ještě diskutovat.

Úzce spolupracovat hodlá také s Ministerstvem vnitra, které povede Milan Chovanec (ČSSD), jenž podle Tachecí „poměrně rychle vystudoval plzeňská práva". Přitom právě Válková „rychlostudenty" kritizovala a nakonec kvůli nim ze školy odešla. „Já osobně jsem 'rychlostudenty' nikdy neměla ráda, ale z hlediska politického nebo právního nemohu nic namítat," konstatuje ministryně.

„Pokud bude mít znalosti odpovídající tříletému bakalářskému studiu, pak je to překvapující a jistě i záviděníhodné - člověk mu může ten intelekt, který má, když to tak rychle zvládnul, jen závidět," uzavřela Helena Válková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“

11:41 Průšvih v Německu: Zfalšované volby. „Největší ostuda v dějinách.“

Tři čtvrtě roku po volbách v Německu vycházejí na povrch informace o až neuvěřitelném průběhu volebn…