Naštval všechny. Fialův Klíma dnes skončil

15.02.2023 13:23

Michal Klíma končí v úřadu vlády jako poradce pro dezinformace. Svou agendu by měl předat poradci pro bezpečnost Tomáši Pojarovi. Končí tak působení experta, kterého si Petr Fiala přivedl na úřad vlády k boji proti ruské hybridní hrozbě.

Naštval všechny. Fialův Klíma dnes skončil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, bývalý vládní zmocněnec pro média a dezinformace

Klíma byl za svou práci kritizován. V minulých dnech vzbudilo posměch jeho vysvětlování, co je dezinformace a jaké nástroje by vláda měla nasadit proti neposlušným webům.

Agendu boje s dezinformacemi má převzít Národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. „Vláda zrušila pozici a předala problematiku národnímu bezpečnostnímu poradci,“ potvrdil Deníku N samotný Klíma.

Ten přišel na úřad vlády s premiérem Petrem Fialou. Novinář a mediální manažer, mimo jiné spoluzakladatel Unie vydavatelů denního tisku, měl pracovat na boji proti dezinformacím.

V březnu pak byla zřízena pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, podřízeného přímo premiérovi. Měl být koordinátorem celého vládního boje proti dezinformacím.

Fialův kabinet ale právě v této agendě čelil značné kritice. Ať už kvůli výzvám k udávání, nebo v posledních týdnech kvůli návrhu nové legislativy, která měla kriminalizovat dezinformace, umožnit vypínání webů a rozdělovat sto padesát milionů korun ročně médiím a neziskovým organizacím.

Jen pár hodin před rozhodnutím o zrušení Klímovy pozice premiérovi zaslali otevřený dopis zástupci Unie vydavatelů. Kritizovala Akční plán pro čelení dezinformacím, což byl výstup Klímovy roční činnosti.

„Obsah Akčního plánu musíme bohužel označit za v řadě pohledů mylný, v důsledcích chybný a pro mediální prostředí škodlivý. Za nešťastný rovněž považujeme i postup, který byl při přípravě tohoto materiálu zvolen,“ psali vydavatelé premiérovi.

Akční plán podle nich nedokázal vyřešit základní problém, tedy definovat, co je vlastně dezinoformace. „Tímto nedostatkem vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, díky čemu vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice. Akční plán tímto nedostatkem zakládá namísto nástrojů obrany demokracie nebezpečí pro svobodný tisk a svobodu slova,“ protestují autoři.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Jen potvrzení faktu že fialová vláda je zmetek., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedrobeřek , 15.02.2023 13:34:39

| 8 | 0

Další články z rubriky

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

10:25 Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla bud…