Naštvané matky stojí za advokátkou Samkovou. A turecký velvyslanec by prý měl být raději ticho

01.06.2016 20:29

Uskupení Naštvané matky, které chce dostat více žen do komunální politiky, se důrazně zastalo advokátky Kláry Samkové. Ačkoli se občas nevyjadřuje právě nejdiplomatičtěji, o islámu se vyjádřila ostře a jasně, což je třeba ocenit. Podle „Naštvaných matek“ totiž Samková posunula debatu o islámu o potřebný level výš. Po tureckém velvyslanci v Česku hnutí požaduje omluvu.

Naštvané matky stojí za advokátkou Samkovou. A turecký velvyslanec by prý měl být raději ticho
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Klára Samková
reklama

„Hnutí Naštvané matky vítá jasnější pojmenovávání problematiky islámu a islamizace. Každý den vidíme, jak se západní země mění a ustupují požadavkům svých muslimských obyvatel. Důsledkem je narůstající násilí a také oslabování základních evropských hodnot – jako jsou svoboda slova a také rovnoprávnost ženy a muže. Klára Samková jako žena a také jako právnička dokázala všechna rizika a nebezpečí jasně popsat. Za to si zasluhuje naši podporu. Rozhodli jsme se na podporu advokátky Kláry Samkové napsat otevřený dopis advokátní komoře a na podporu ženy Kláry Samkové píšeme tureckému velvyslanci a žádáme jeho omluvu!“ konstatovala Eva Hrdinová zastupující Naštvané matky.

V otevřeném dopise určeném Jeho Excelenci Ahmetu Necati Bigalimu Hrdinová vzkázala, že je jeho věcí, pokud opustil konferenci s názvem „Je třeba se bát islámu“, byť to v České republice není zvykem, protože u nás se argumentuje a neutíká. Matky ale zvedlo ze židle počínání velvyslance, který žádá trestní stíhání Kláry Samkové za podle jeho názoru nepřijatelnou kritiku islámu. Samková přirovnala islám k nacismu.  

Evropská úmluva o lidských právech kritiku náboženství povoluje v rámci svobody slova. V České republice je tedy takový projev přijatelný. Velvyslanec by to proto měl vzít na vědomí a omluvit se advokátce Samkové za nepřijatelné chování. Pro srovnání Hrdinová připomíná, že se český velvyslanec v Turecku nikterak nezapojuje do vnitropolitického dění v zemi půlměsíce, byť v Turecku dochází ke sporným případům zatýkání nezávislých novinářů, které je z evropského pohledu velmi problematické.

Celý text Evy Hrdinové najdete zde.

Evropské demokracie mají podle autorky právo bránit se proti radikalismu a turecký velvyslanec by to měl respektovat.

Hnutí zaslalo dopis také České advokátní komoře, která analyzuje, zda nejsou slova Kláry Samkové v rozporu s etickým kodexem komory. Samková přitom podle Naštvaných matek řekla nahlas jen to, co si zřejmě myslí většina tohoto národa. „A především to, co by měli říkat naši politici, neboť k ochraně našich zájmů byli zvoleni. Islámu, a to zejména politického islámu, který je jednoznačně ideologií, se nebojí jen ten, kdo o něm nic neví a naivně se domnívá, že se jedná o pouhé náboženství jako každé jiné,“ lze se dočíst v dopise určeném ČAK.

Podle Naštvaných matek advokátka projevila odvahu hájit lidská práva, za kterou ji ženy ze zmíněného hnutí obdivují. Rozhodně by za to neměla být trestána.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…