Navalného mohli otrávit novičokem, tvrdí německý časopis

28.08.2020 9:15

Němečtí lékaři, kteří v Berlíně ošetřují nejviditelnějšího ruského opozičního politika Alexeje Navalného, nepochybují o tom, že byl otráven. Podle německého časopisu Der Spiegel mohl být jedem, který Navalného dostal do kómatu, novičok. Ten podle západních tajných služeb použili Rusové k otravě Sergeje Skripala, agenta přeběhlíka, který žije ve Velké Británii. Moskva popírá jak podíl na otravě Skripala, tak podíl na otravě Navalného.

Navalného mohli otrávit novičokem, tvrdí německý časopis
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Alexej Navalnyj
reklama

Podle německého týdeníku Der Spiegel byl ruský opoziční politik otráven jedem zvaným novičok. Nebezpečnou zbraní, kterou podle západních tajných služeb použily jejich ruské protějšky i k otravě agenta - přeběhlíka Sergeje Skripala a jeho dcery. Skripal v minulosti pracoval pro ruskou stranu, ale jednoho dne se rozhodl prchnout natrvalo do Velké Británie. A tam byl také otráven.

Navalnyj byl pravděpodobně otráven na letišti v sibiřském Tomsku, odkud chtěl odletět do Moskvy, ale za letu se mu udělalo zle. Letadlo nouzově přistálo v sibiřském Omsku, Navalanyj zamířil do nemocnice. Upadl do kómatu a ruští lékaři nedoporučili jeho převoz ze země.

Navalného spolupracovníci tvrdí, že byl otráven a že lékaři blokovali Navalného převoz do Německa na přání Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho tým však odmítají, že by s případem Alexeje Navalného měli cokoli společného. Totéž tvrdili i v případě Sergeje Skripala.

Čtvrteční kolaps Navalného v letadle z Tomsku připomíná podle německého týdeníku svým průběhem otravu bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva, který byl podle bulharské prokuratury v dubnu 2015 otráven ‚neidentifikovanou organofosforovou látkou‘. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v témže roce třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov, a to v i době, kdy byl otráven Gebrev. Ruský portál Fontanka označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou i v případu otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém Salisbury,“ přiblížila pro české čtenáře ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To tady chcete vyvolávat válku? Pekarová se v Partii rozjela, že se komunista neudržel

0:00 To tady chcete vyvolávat válku? Pekarová se v Partii rozjela, že se komunista neudržel

V nedělní Partii televize Prima zasedli poslanci Ondřej Veselý (ČSSD), Jaroslav Bžoch (ANO) a Pekaro…