Návladní Zeman zvažuje, že znovu otevře Babišovu kauzu

08.11.2019 22:30

Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že rozhodnutí středočeského krajského úřadu o zastavení přestupkového řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nepřezkoumá. Nyní je tak poslední možností to, že do věci zasáhne Nejvyšší státní zastupitelství v čele s Pavlem Zemanem. Píše o tom server iRozhlas.cz.

Návladní Zeman zvažuje, že znovu otevře Babišovu kauzu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš při rozhovoru pro PL
reklama

Podle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého posuzuje instituce v současné době několik podnětů ve vztahu k rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje. „Přezkoumává zákonné předpoklady pro případné podání správní žaloby,“ uvedl mluvčí Petr Malý. 

Do kauzy už přitom mohlo vstoupit také Ministerstvo spravedlnosti, to však neshledalo důvody pro zahájení přezkumného řízení. 

Za správním řízením stojí organizace Transparency International. Pavel Zeman by nyní mohl proti rozhodnutí podat žalobu. 

Černošický městský úřad, pod který spadají Průhonice, kde premiér žije, už letos v lednu Babišovi uložil za přestupek proti zákonu o střetu zájmů pokutu 200 tisíc korun. Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který v březnu rozhodnutí Černošic zrušil. Podle krajského úřadu byly v postupu černošických úředníků procesní i další nedostatky. Černošice ale i napodruhé rozhodly stejně. Krajský úřad pak řízení pravomocně zastavil.

„Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout,“ prohlásil tehdy Babiš s tím, že postupoval podle zákona lex Babiš, takže nemůže mít střet zájmů. Babiš začátkem roku 2017 totiž převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle svých kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

10:54 To byl výrok: Kalousek v ČT uhodil o Putinovi a Zemanovi. Brusel že je Moskva? pokračoval

Vladimir Putin nepotřebuje mít v České republice vojenskou základnu, protože tady má ,,pátou kolonu"…