Návrat k původnímu registru vozidel se nekoná, prohlásil Dobeš

12.07.2012 20:00

Návrat k původnímu centrálnímu registru vozidel se nekoná. Provozovatel nového systému - společnost ATS-Telcom - fungování registru vylepšila a ten je nyní mnohem rychlejší. Ve čtvrtek to na setkání s novináři řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Dílčí chyby, které v současném systému přetrvávají, má podle něho dodavatel systému opravit. "Systém zítra fungovat bude," zdůraznil podle ČTK Dobeš na tiskové konferenci.

Návrat k původnímu registru vozidel se nekoná, prohlásil Dobeš
Foto: LIDEM
Popisek: Exministr dopravy Pavel Dobeš

Ministerstvo dopravy prý už o přechodu k původní databázi neuvažuje, ačkoliv i na tuto eventualitu je připraveno. Cesta zpět ke starému registru by nevedla k nějakému výraznému zlepšení, uvedl Dobeš s tím, že proti středečnímu stavu se fungování registru výrazně zlepšilo. I přes toto zlepšení se ale ATS- Telcom nezbavila rizika, že po ní bude ministerstvo dopravy požadovat odškodnění. Smluvní pokuty za selhání registru bude se společností úřad řešit i nadále, uvedl ministr.

Více než polovina problémů, se kterými se registr potýkal, se už podle ministra podařilo odstranit. To ve čtvrtek údajně potvrdil i soudní znalec a dva odborníci z oblasti IT, které ministerstvo do úřadovny registru v Praze na Jarově vyslalo. Ti situaci monitorovali celý den.

Nový systém je pomalejší, připustil zástupce společnosti, která jej vyrobila

Zástupce společnosti ATS- Telcom Martin Tůma připustil, že je nový systém proti tomu původnímu pomalejší. Původní systém byl technologicky stavěný jako terminálová aplikace, která je proti internetovému systému rychlejší. Úředníkům se tak prý na první pohled může zdát, že odezvy systému jsou pomalejší než dříve. Během čtvrtečního testování ale žádná z odezev nepřesáhla tři vteřiny, uvedl Tůma. Zároveň věří, že si na to úředníci zvyknou.

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Od začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Registr vozidel se podle ministerstva po opětném spuštění potýkal s chybami při přihlašování nových vozidel a při přeregistraci vozidel mezi okresy. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

10:52 Brutální dohoda Babiše a pravice. Obětí Zeman. Vytažen důkaz a natvrdo popsáno

Proč Andrej Babiš tak tvrdě vystoupil proti spolupracovníkům Miloše Zemana na Hradě? Europoslanec Iv…